REKLAMA

Warszawa. Spadła liczba manifestacji w Warszawie na 11 listopada

  • Autor: GP
  • 08 listopada 2016 08:45
Warszawa. Spadła liczba manifestacji w Warszawie na 11 listopada Policja na wszelki wypadek zdecydowała się wzmocnić siły w Warszawie na 11 listopada. (fot.:Adam Kliczek/wikipedia.org/CC-BY-SA-3.0)

• Z 17 do 15 spadła liczba manifestacji, które mają się odbyć w Warszawie w Dzień Niepodległości.
• Uroczystości państwowe będą miały miejsce na placu Piłsudskiego.
• Najbardziej liczebną manifestacją w stolicy ma być Marsz Niepodległości.
• Na wypadek ekscesów i innych nieprzewidzianych wydarzeń MSWiA i policja wzmocni siły w Warszawie dodatkową liczbą funkcjonariuszy, w sumie ma być ich 7 tys.

W piątek (11 listopada) w Warszawie organizowane będą spotkania, wiece i marsze z okazji Święta Niepodległości. Władze miasta informowały wcześniej, że spotkań obywatelskich miało być 17, ale liczba ta uległa zmianie.

Ewa Gawor ze stołecznego biura bezpieczeństwa poinformowała w poniedziałek (7 listopada), że liczba spotkań zgłoszonych do samorządu stolicy spadła do 15. - Odbyliśmy wiele spotkań z organizatorami zgromadzeń, z udziałem policji, zarekomendowaliśmy trasy zgromadzeń, które dają gwarancję ich spokojnego przebiegu - mówiła przedstawicielska ratusza.

Tak też w Warszawie między godziną 11. i 14. przewidziany jest Bieg Niepodległości, tj. inicjatywa sportowa czcząca wydarzenia sprzed 98 lat.

Między godziną 12. i 14. odbędą się uroczystości państwowe na placu marszałka J. Piłsudskiego. W nich wezmą udział delegacje parlamentu, prezydent RP Andrzej Duda i rząd. W ramach tych obchodów odbędzie się około godziny 13. przemarsz pododdziałów wojskowych i grup rekonstrukcyjnych. Parada przejdzie trasą Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

Ponadto w stolicy odbędą się zgromadzenia i marsze, m.in.: "Stop narodowcom", "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym. Modlitwa za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie" czy marsz Komitetu Obrony Demokracji, który przejdzie od placu Gabriela Narutowicza ulicami Grójecką i S. Banacha na Pole Mokotowskie. Dalej zgromadzenie zgłoszone przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne i zgromadzenie "Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce".

Marsz Niepodległości

Przewidywany na najbardziej liczną manifestację Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 12.30 i ma trwać do wieczora, do godziny 20. Jest to też najdłuższy marsz, jaki będzie miał miejsce w Warszawie. Zbiórka osób ma mięć miejsce na rondzie Romana Dmowskiego, dalej przemarsz Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. R. Siwca, aż na błonia Stadionu PGE Narodowego.

Mariusz Błaszczak zapewniał, że siły Policji będą odpowiednio przygotowane. Podano, że 7 tys. funkcjonariuszy znajdzie się w piątek w stolicy, by zabezpieczyć i zapewnić spokój.

- Raporty, które mi przedstawiono, świadczą o tym, że warszawska policja jest gotowa do zabezpieczenia. Chodzi o bezpieczeństwo tych, którzy będą manifestować oraz mieszkańców Warszawy - mówił szef MSWiA.

Więcej o marszu i przygotowaniach policji przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA