REKLAMA

Warszawa: Takie są koncepcje zmiany ustroju stolicy

  • Autor: AT
  • 13 marca 2017 07:11
Warszawa: Takie są koncepcje zmiany ustroju stolicy Partia Polska Razem Zjednoczona Prawica zaproponowała centralizację władzy w Warszawie polegającą m.in. na likwidacji rad dzielnic (fot.pixabay.com)

Partia Polska Razem ze Zjednoczonej Prawicy zaproponowała centralizację władzy w Warszawie. Innego zdania co do potrzebnych zmian są bezpartyjni warszawscy radni i lokalne stowarzyszenia. 13 marca ruszają konsultacje.

• 13 marca ruszają konsultacje społeczne projektu ustawy metropolitalnej dot. ustroju Warszawy.

• Samorządowcy zaznaczają jednak, że nie znają żadnych szczegółów dotyczących spotkania.

• Partia Polska Razem ze Zjednoczonej Prawicy zaproponowała centralizację władzy w Warszawie polegającą m.in. na likwidacji rad dzielnic. Pproponuje też zmniejszenie liczby radnych i proporcjonalną reprezentację dzielnic w radzie miasta.

• Z kolei bezpartyjni warszawscy radni i lokalne stowarzyszenia proponują stworzenie nowej podstawowej jednostki samorządowej - dzielnicy wielkomiejskiej - która miałaby stałe kompetencje, ale część zadań przekazywałaby Warszawie.

Dziś (13 marca) ruszają konsultacje społeczne projektu ustawy metropolitalnej dot. ustroju Warszawy, przygotowanej przez PiS. Zapowiedział to wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Problem w tym, że samorządowcy nie znają żadnych szczegółów dotyczących spotkania.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan mówi w "Radiu Dla Ciebie", że mimo iż konsultacje zostały obiecane, to nikt nie wie, gdzie i kiedy dokładnie mają się odbyć. Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na żadne spotkanie w sprawie ustawy w poniedziałek się nie wybiera, bo – jak mówi w Radiu Dla Ciebie" – o niczym nie wie. Natomiast wojewoda, który zapowiadał konsultacje, również nie podaje żadnych szczegółów.

Czytaj też: Sasin: Metropolia Warszawa to dobre rozwiązanie. Nowoczesna wątpi

Do tej pory partia rządząca wstrzymywała się z dalszymi pracami nad propozycjami. Pojawiły się nawet głosy, że PiS przestraszył się reakcji opozycji i większości samorządów uwzględnionych w projekcie (ponad 30 gmin, które miałyby wejść w skład nowej jednostki) i dlatego zaniechał dalszych prac.

Jednak jak wynika z rozmów "Gazety Wyborczej" z samorządami, które są uwzględnione w projekcie ustawy, z PiS dochodzą do nich sygnały o możliwości złagodzenia kluczowego założenia projektu. Do stolicy włączono by takie gminy, jak Michałowice czy Marki, ale już nie Górę Kalwarię i Grodzisk Mazowiecki.

Centralizacja lub większa niezależność dzielnic - tak różne są koncepcje zmiany ustroju stolicy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA