REKLAMA

Waszczykowski: Cieszymy się, że Komisja Europejska kontynuuje dialog z Polską

  • Autor: PAP/AT
  • 23 maja 2016 19:26
Waszczykowski: Cieszymy się, że Komisja Europejska kontynuuje dialog z Polską Waszczykowski potwierdził, że trwają rozmowy z KE na poziomie "eksperckim i roboczym", bez udziału ministrów (fot.twitter.com/MSZ_RP)

• Cieszymy się, że w Komisji Europejskiej doszło do pewnej refleksji i pozwolono prowadzić dalej dialog z Polską - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
• Pytany o możliwe odłożenie przez KE przyjęcia opinii na temat praworządności w Polsce.

Potwierdził on, że trwają rozmowy z KE na poziomie "eksperckim i roboczym", bez udziału ministrów.

"Dajmy szansę. O to nam chodziło, żeby UE dała szansę na rozmowy. Więc cieszymy się z tego, że tam (w KE - red.) ktoś też przeżył pewną refleksję na ten temat i uznał, że nie można się zachowywać tak, jak się zachowywano" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli. "O to nam chodziło, żeby pozwolono prowadzić dialog" - dodał.

Czytaj też: Poparcie wniosku o Trybunał Stanu dla Sienkiewicza to test wiarygodności PiS

Przyznał, że nie chce dociekać, czy odłożenie wydania opinii przez Komisję to próba wyjścia z twarzą z sytuacji. "Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą. Nas interesuje dialog, perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska upoważniła swego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa do przyjęcia do 23 maja opinii, podsumowującej prowadzony od stycznia dialog z polskimi władzami na temat praworządności, chyba że do tego czasu zostaną podjęte działania zmierzające do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W odpowiedzi na komunikat z Brukseli w miniony piątek (20 maja) premier Beata Szydło oświadczyła w Sejmie, że nikt poza państwem polskim nie może rozwiązać sporu dotyczącego TK. "Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek" - powiedziała. Dodała, że to KE, nie Polska, ma problem z reputacją i autorytetem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA