REKLAMA

Waszczykowski: część kierownictwa MSZ nie chciała przystąpić do NATO

  • Autor: bad/PAP
  • 23 lutego 2016 09:26
Waszczykowski: część kierownictwa MSZ nie chciała przystąpić do NATO Polska miała przeciwników na świecie. (fot.: msz.gov.pl)

• Polska droga do NATO była usłana belkami, które rzucane były pod nogi - ocenił szef MSZ Witold Waszczykowski.
• Według niego w latach 90. w polskim MSZ był duży front odmowy ws. przystąpienia do Sojuszu ze strony osób na kierowniczych stanowiskach.

Szef MSZ był pytany we wtorek w TVP Info o ocenę ujawnionych w poniedziałek przez IPN materiałów nt. Lecha Wałęsy. Według niego "chyba już ta legenda się nie obroni". "To +chyba+ jest raczej już pewnikiem" - dodał. Zaznaczył, że w tej sprawie martwi go "front ochrony kłamstwa".

Waszczykowski podkreślił, że w odniesieniu do akt dotyczących Lecha Wałęsy są dwie kwestie: historyczna - lat 70. i 80. oraz okres późniejszy. "Ja też mam perspektywę lat 90., kiedy już zaczynałem pracę w polskiej administracji i to w bardzo ważnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które wtedy było bardzo mocno zaangażowane w poszukiwanie naszego wejścia do NATO. I powiem, że to szło jak po grudzie" - ocenił szef MSZ.

"Z jednej strony oczywiście mieliśmy przeciwników w świecie, na Zachodzie, Rosję, która starała się nie dopuścić do rozszerzenia NATO, ale również duży front odmowy był po stronie polskiej, również w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych". Pytany o nazwiska osób, które były przeciwko NATO, odpowiedział, że "było to wielu ludzi, którzy sprawowali wtedy kierownicze wręcz stanowiska i uważali, że Polska nie powinna szukać miejsca w NATO".

Dopytywany dodał, że mowa o "wszystkich ludziach, którzy w latach 90. pracowali powyżej stanowiska wicedyrektora. Wielu z nich to byli TW, prasa pisała, proszę przejrzeć materiały medialne. Bardzo wielu z nich to pseudonimy: TW Spokojny, TW Carex, TW Ralf i tak dalej, Buyer i wielu, wielu jeszcze innych". Według Waszczykowskiego pojawia się pytanie, czy oni czuli się tak pewnie, "gdyż mieli jakieś trzymanie".

Szef MSZ podkreślił, że chodzi mu o mechanizm, "natomiast do tego mechanizmu można przykleić nazwiska, bo w mediach te nazwiska funkcjonują". "Nasza droga do NATO była usłana belkami, które rzucane były pod nogi i szło jak po grudzie. Myślę, że m.in. dlatego, że ludzie, którzy funkcje wtedy istotne, kierownicze sprawowali w MSZ czy MON, bo tam też to było, którzy mieli możliwość decydowania o naszej drodze do NATO być może mieli problemy właśnie (...)" - powiedział Waszczykowski.

Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej Sprawiedliwy 2016-02-23 12:22:42
    Mit Wałęsy należy zakopać głęboko pod ziemię. Tego nazwiska nie powinno się już ani w Polsce ani na świecie wypowiadać. Kapuś , sprzedajna menda oto Pan Lech Wałęsa vel. Bolek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA