REKLAMA

Waszczykowski doprecyzował dlaczego "Nocne Wilki" nie mogły przejechać przez Polskę

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 12:48
Waszczykowski doprecyzował dlaczego "Nocne Wilki" nie mogły przejechać przez Polskę "Nocne Wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. (fot.:kremlin.ru/CC)

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że polskie władze w nocie przekazanej ambasadzie rosyjskiej odmówiły przejazdu przez Polskę grupie rosyjskich motocyklistów. Dodał, że podstawą odmowy były przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Radio RMF podało w piątek (29 kwietnia), że MSZ nie zgodziło się na przejazd przez Polskę kilkudziesięciu motocyklistów z klubu "Nocne wilki", którzy wyruszyli z Moskwy do Berlina na rajd "Drogi zwycięstwa" organizowany w 71. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej.

Szef MSZ, odnosząc się to tej informacji, powiedział w piątek, że polskie władze "odmówiły przejazdu" grupie rosyjskich motocyklistów.

Przeczytaj: Ambasador RP w Moskwie odwiedzi swoich gospodarzy

- Przekazaliśmy notę ambasadzie rosyjskiej - zaznaczył Waszczykowski. Dopytywany o przyczyny odmowy szef MSZ odpowiedział, że podstawą były przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

"Nocne Wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 roku, gdy brali udział w rajdzie upamiętniającym 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które niezbędne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

Przeczytaj: Mateusz Morawiecki zaprzecza jakoby miał zastąpić Beatę Szydło na fotelu premiera

Trasa ich rajdu miała wówczas prowadzić z Moskwy, przez Białoruś, Warszawę, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina.

Według informacji przekazanej przez biuro prasowe Rajdu Katyńskiego, rosyjscy motocykliści w tym roku planowali przejechać w Polsce w dniach 1-3 maja trasę Terespol, Warszawa, Wrocław, Oświęcim i odwiedzić m.in. w Warszawie i Wrocławiu cmentarze żołnierzy radzieckich oraz były niemiecki obóz koncentracyjnym KL Auschwitz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA