REKLAMA

Waszczykowski o 100 dniach: priorytetem Polski zwiększenie bezpieczeństwa

  • Autor: bad/PAP
  • 26 lutego 2016 16:04
Waszczykowski o 100 dniach:  priorytetem Polski zwiększenie bezpieczeństwa Waszczykowski: sukcesami dyplomacji współpraca z V4, aktywność w UE i NATO. (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Zacieśnienie współpracy z Grupą Wyszehradzką, zwiększenie bezpieczeństwa w ramach NATO, aktywność w Unii Europejskiej i ws. rozwiązania kryzysu ws. uchodźców - takie m.in. sukcesy polskiej dyplomacji wymieniał w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski mówił na konferencji w Warszawie, że do głównych priorytetów Polski zalicza zwiększenie bezpieczeństwa kraju. "Mamy już pewne pierwsze sukcesy: przyjęty dokument sojuszniczy mówi o tym, że na terenie flanki wschodniej będzie stała obecność wojsk sojuszniczych" - powiedział szef MSZ.

Zaznaczył, że szczegóły zostaną przedstawione na lipcowym szczycie NATO w Warszawie, bo na razie są one opracowywane przez "czynniki wojskowe w Sojuszu".

Według Waszczykowskiego to nie jedyne sukcesy resortu.

"Postawiliśmy na współpracę z sąsiadami w myśl hasła: przyjaciół trzeba szukać blisko, a wrogów niekoniecznie albo wcale. Odbudowaliśmy współpracę z Grupą Wyszehradzką, z drugim największym partnerem w tej części Europy należącym do Unii i NATO, czyli Rumunią" - powiedział Waszczykowski. Dodał, że zacieśniono także współpracę z państwami bałtyckimi i nordyckimi.

Ponadto - mówił Waszczykowski - istotny zakres działań polskiej dyplomacji dotyczy UE. "Chętnie widzielibyśmy inaczej rozwijającą się Unię. To, że chcielibyśmy widzieć Unię rozwijającą się inaczej nie oznacza, że jesteśmy eurosceptykami" - zaznaczył. Gdyby tak było - mówił - Polska nie chciałaby być w UE.

"My w Unii chcemy być, ale w UE demokratycznej, solidarnej, takiej, która bierze pod uwagę interesy wszystkich państw, nie tylko interesy tych największych" - zaznaczył minister.

Waszczykowski mówił też, że Polska była aktywna w czasie rozmów o przyszłym kształcie UE, spowodowanych groźbą tzw. Brexitu. Zaznaczył, że ta aktywność nie dotyczyła wyłącznie kwestii socjalnych dot. Polaków mieszkających na wyspach, choć - jak zaznaczył - dzięki działaniom polskiej dyplomacji "nie doszło do pogorszenia warunków funkcjonowania obywateli UE, a szczególnie Polaków podróżujących za pracą do innych państw. "Jestem przekonany, że aktywność dyplomacji, i w ostatnim momencie aktywność samej pani premier walnie przyczyniła się do tego, że groźba Brexitu (...) oddaliła się znacząco" - podkreślił.

Według Waszczykowskiego, Polska była też aktywna w kwestiach dotyczących uchodźców, przyłączyła się do pomocy, także finansowej, dla Turcji. Szef MSZ poinformował, że Polska chce też wspólnie z Niemcami stworzyć projekt humanitarny dla uchodźców na tym obszarze.

Szef MSZ poruszył też temat Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, formuła tego projektu się wyczerpała, bo trzy państwa spośród sześciu nim objętych stały się państwami stowarzyszonymi z UE i trzeba dla nich stworzyć inne instrumenty. Zapewnił, że prace nad tym udało się już zainicjować w ramach współpracy z Grupą Wyszehradzką oraz ze Szwecją, Rumunią i Wielką Brytanią.

Waszczykowski mówił też o potrzebie zmiany w kształceniu polskich dyplomatów. Poinformował ponadto, że MSZ przeprowadziło "reformy kadrowe", m.in. związane ze zmianami w Służbie Cywilnej. W wyniku tej reformy - mówił szef MSZ - jedna trzecia osób na stanowiskach dyrektorskich została wymieniona na pracowników "bardziej wykształconych i kompetentnych".

Zmiany - mówił Waszczykowski - będą dotyczyć też jednej trzeciej polskich przedstawicieli za granicą. Zaznaczył, że w większości wypadków wynika to z zakończenia kadencji ambasadorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA