REKLAMA

Waszczykowski podczas spotkania OBWE rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji

  • Autor: PAP/JS
  • 08 grudnia 2016 20:50
Waszczykowski podczas spotkania OBWE rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji Minister Witold Waszczykowski spotkał się w Hamburgu z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem - poinformował MSZ (fot. MSZ/twitter)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się na marginesie rady ministerialnej OBWE w Hamburgu z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.
• Szef MSZ odbył też rozmowy w sprawie polskiej kandydatury na niestałego członka w Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Około 50 ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE spotkało się w Hamburgu na zaproszenie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, by podsumować działania organizacji w minionym roku i omówić kierunki na przyszłość. W Hamburgu obecni są m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Minister Witold Waszczykowski spotkał się w Hamburgu z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem - poinformował MSZ. Jak podkreślono, rozmowa była okazją m.in. do omówienia rezultatów wizyty prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w zeszły piątek w Polsce, "w tym sposobu realizacji przyjętych ustaleń" - informuje MSZ.

Podczas wizyty w Polsce Poroszenko i prezydent Andrzej Duda we wspólnym oświadczeniu skrytykowali decyzję Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu do Europy, z pominięciem Ukrainy. Prezydenci Duda i Poroszenko spotkali się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

Wcześniej Waszczykowski do sytuacji na Ukrainie odniósł się w swoim wystąpieniu na forum rady. Jak mówił, OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie, jest jednak jeden warunek: aby wszystkie strony przestrzegały reguł.

Szef MSZ wyraził "zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie oraz trwającą wciąż okupacją i nielegalną aneksją Krymu". Podkreślił, że Polska docenia pracę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, popiera jej przedłużenie oraz dalsze wzmacnianie obecności międzynarodowej w Donbasie, łącznie z wysłaniem w rejon konfliktu potencjalnej zbrojnej misji policyjnej OBWE.

Za pomysłem wysłania w rejon konfliktu uzbrojonej misji policyjnej opowiada się Kijów; propozycji tej sprzeciwia się jednak Moskwa, a Berlin sceptycznie ocenia szanse jej realizacji.

W Hamburgu Waszczykowski spotkał się także z przedstawicielami grupy przyjaciół Gruzji, która wydała specjalne oświadczenie w sprawie integralności terytorialnej Gruzji oraz zaangażowania organizacji międzynarodowych w rozwiązanie konfliktu wokół Abchazji i Osetii Południowej. "Dokument został poparty przez delegację polską" - poinformował MSZ. Do tzw. grupy przyjaciół Gruzji należą kraje Europy Środkowej.

Szef polskiego MSZ rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami m.in. z Albanii, Kirgistanu, Mongolii, Czarnogóry i Azerbejdżanu. "Jednym z celów dwustronnych spotkań ministra Witolda Waszczykowskiego była promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na kadencję 2018-2019" - czytamy w komunikacie MSZ.

OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego - dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między ówczesnym komunistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem.

OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki. Działalność organizacji, skupiającej obecnie 57 państw z Europy, Ameryki Północnej i Azji, z biegiem lat, wskutek pogłębiających się ponownie różnic między Zachodem a Rosją, ulegała stopniowemu paraliżowi.

Obecnie przewodnictwo w OBWE sprawują Niemcy, następnie przejmie je Austria, po niej Włochy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA