REKLAMA

Waszczykowski: potrzebna presja na tych, którzy wspierają Państwo Islamskie

 • Autor: PAP
 • 14 listopada 2015 12:58
Waszczykowski: potrzebna presja na tych, którzy wspierają Państwo Islamskie Witold Waszczykowski: Trzeba wywrzeć presję na tych, którzy wspierają Państwo Islamskie; walka z nim wymaga „zamknięcia kanałów finansowania i rekrutowania” (fot. Facebook)

Trzeba wywrzeć presję na tych, którzy wspierają Państwo Islamskie; walka z nim wymaga „zamknięcia kanałów finansowania i rekrutowania” – powiedział w sobotę kandydat PiS na ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do serii zamachów w Paryżu.

"Po pierwsze - wywrzeć olbrzymią presję na te państwa, które stworzyły Państwo Islamskie, które wspierają, albo które z przymrużeniem oka się przyglądają jak ono realizuje ich pośrednio interesy. Po drugie - oczywiście jeśli dojdzie do zamknięcia kanałów finansowania, rekrutowania dla Państwa Islamskiego, to oczywiście można podjąć wspólnie wtedy wojnę. Niestety, mówimy o wojnie, ale w szerszej koalicji, również z regionalnymi państwami przeciwko Państwu Islamskiemu i wtedy można to zdusić" – komentował w radiu RMF FM Waszczykowski.

Nawiązując do restrykcji nałożonych na linie lotnicze po zamachach 11 września 2001 roku w USA, ocenił, że potrzebne są rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, które „idą poza te kwestie techniczne”.

Trzeba dotrzeć do muzułmanów nienawidzących Europę

„Niestety musimy w inny sposób dotrzeć do społeczności muzułmańskiej, która żyje w Europie i która nienawidzi tego kontynentu i która chce go zniszczyć. Musimy dojść również do naszych ruchów politycznych, tych lewicowych, które nie widzą ciągle zagrożenia, które uważają z uporem, że to my jesteśmy winni, że to tradycyjne społeczeństwa są winne i należy się w dalszym ciągu otwierać. To jest ślepa uliczka. Przypomnę, przecież prawie rok temu zamach na Charlie Hebdo był zamachem przecież na tę lewicową część społeczeństwa zachodniego, która właśnie wykazywała ten skrajny liberalizm, skrajne otwarcie" - mówił.

Przyszły minister pytany, czy zamachy w Paryżu można wiązać z falą uchodźców, która przybywa do Europy powiedział: "słyszę od rana dyskusje tego oszalałego lewactwa, które nam tłumaczy, że absolutnie to my jesteśmy winni, że to państwa zachodnie są winne, to myśmy nie stworzyli warunków do życia, do integracji dla tych ludzi (...). To jest ślepa uliczka. Biczowanie się to jest ta pedagogika wstydu, iż nasze społeczeństwo, cała nasza cywilizacja jest ułomna".

Kontrola na granicy Francji czasowa?

Waszczykowski spodziewa się, że przywrócenie kontroli granicznych we Francji jest czasowe. "Kontrole graniczne wróciły na jakiś czas. Natomiast jeśli ta fala oburzenia opadnie to oczywiście na pewno będą zniesione, ponieważ to w tej chwili zagraża gospodarce europejskiej" - powiedział.

Przyszły szef MSZ pytany o konieczność uszczelnienia polskich granic uznał, że powinniśmy to zrobić na niektórych obszarach. "Powinniśmy też zbierać informacje z placówek, czy mogą donosić o jakichś wydarzeniach, gdzie Polska byłaby na celowniku, była piętnowana, zaliczana też do grona tych odpowiedzialnych za to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie i wtedy kierować uwagę ewentualnie na te kierunki, na te środowiska, które nas oskarżają" - wyjaśnił.

W nocy z piątku na sobotę terroryści dokonali w Paryżu sześciu skoordynowanych, niemal jednoczesnych, ataków, m.in. w sali koncertowej Bataclan i w pobliżu stadionu Stade de France. Według ostatnich informacji zginęło co najmniej 128 osób. Nie wiadomo dokładnie, ilu było terrorystów. Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że za zamachami stoi Państwo Islamskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • gienek1356 2015-11-16 14:10:11
  madra wypowiedz i cele trzeba tylko uwarzac na zdominowane przez lewakow multikulti ruznch zboczencow lewicowych kturzy ciagle klamia w telewizji siejac nienawisc przeciwko polsce -ZAGRYZA RZAD I TYCH CO SIE WYLAMIA Z KLAMSTWA
 • Stary Wróbel 2015-11-14 23:24:25
  Widzę że zaopatrzył się Pan w dużą ilość wazeliny. No cóż przykład idzie z góry. W starym dowcipie jest mały Jasiu któremu się wszystko z (...) kojarzy, w realu jest duży Teodor któremu wszystko kojarzy się z syjonizmem.
 • Teodor 2015-11-14 14:25:12
  Mamy odważnego ministra. Będzie walczył z syjonizmem w USA i tzw globalną polityką. Bo chyba nie zrobi uniku i powie, że to wszystko wina Putina i to on finansuje terrorystów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA