REKLAMA

Waszczykowski potwierdził, że Polska jest gotowa walczyć z państwem islamskim

  • Autor: PAP/GP
  • 20 maja 2016 08:09
Waszczykowski potwierdził, że Polska jest gotowa walczyć z państwem islamskim Minister spraw zagranicznych na spotkaniu NATO w Brukseli. (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski potwierdził w czwartek, że Polska jest gotowa wesprzeć koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu
• Wojsko może użyć w tych działaniach, wedle stanowiska MSZ kilku samolotów F-16 do misji patrolowych.
• Pomoc dla koalicji była jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji państw NATO.

- Mogę tylko powtórzyć to, co zadeklarował już jakiś czas temu minister obrony, iż jesteśmy gotowi wysłać kilka samolotów F-16 na południe do misji patrolowych - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli. Dodał, że dokładne rozmieszczenie tych sił będzie tematem szczegółowej dyskusji z władzami wojskowymi państw, które będą prowadzić tę misję, i polskim ministerstwem obrony.

We wtorek MON poinformowało, że w ramach aktywnego udziału we wzmacnianiu południowej i wschodniej flanki NATO planowane jest m.in. wsparcie działań Sojuszu w rejonie Morza Egejskiego i Bliskiego Wschodu. Bliższych szczegółów nie podano.

Siły dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji bombardują pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. W nalotach uczestniczą m.in. maszyny z Wielkiej Brytanii i państw arabskich znad Zatoki Perskiej. W czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że w koalicji - w różnej formie - uczestniczą wszystkie kraje członkowskie Sojuszu.

- Dziś dyskutowaliśmy o tym, jak dalej pomagać koalicji, w tym poprzez bezpośrednie wsparcie NATO samolotami AWACS, operującymi zarówno na terytorium NATO, jak i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Badamy taką możliwość - poinformował Stoltenberg.

W lutym minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z IS.

Czytaj: Prezydent nie wyklucza wsparcia państwa na rynku pracy

Z nieoficjalnych informacji  wynika, że na Bliski Wschód mogą polecieć samoloty F-16 z eskadry stacjonującej w bazie w Łasku, która specjalizuje się w rozpoznaniu. Być może Polska wyśle też żołnierzy wojsk specjalnych, żeby szkolili na miejscu lokalne siły.

Przedstawiciele polskich władz niejednokrotnie podkreślali, że nie ma mowy o udziale polskich żołnierzy w akcjach bojowych przeciw IS. Do tej pory Polska wspierała globalną koalicję przeciw IS politycznie, humanitarnie i logistycznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA