REKLAMA

Waszczykowski: Rosyjskie zagrożenie musi być traktowane poważnie

  • Autor: bad/PAP
  • 13 maja 2016 09:34
Waszczykowski: Rosyjskie zagrożenie musi być traktowane poważnie Na zdjęciu SU-27. Fot/wikipedia/CC BY-SA 3.0

• Siły NATO muszą dysponować zdolnościami koniecznymi do operacji w trudnych warunkach.
• Obecność taka powinna być widoczna oraz cechować się nową jakością i gotowością do obrony terytorium Sojuszu.
• Takie tezy postawił w wywiadzie dla estońskiego dziennika Eesti Paevaleht minister Witold Waszczykowski.

W rozmowie z dziennikiem szef MSZ mówił o polskich oczekiwaniach przed szczytem NATO w Warszawie i bezpieczeństwie na wschodniej flance sojuszu. Ocenił także stan realizacji porozumień mińskich oraz obecną sytuację na Ukrainie.

- Polska jest przekonana, że prawidłową odpowiedzią na zagrożenia bezpieczeństwa i wyzwania rzucane przez Rosję jest wysunięta obecność NATO w naszym regionie. Ale nie przywiązujemy dużego znaczenia do przymiotników opisujących taką obecność. Wystarczy, że decyzje, jakie podejmiemy w Warszawie, ją urealnią i sprawią, że będzie trwale odstraszała potencjalnego agresora. Że będzie konstruktywna w sensie wojskowym, będzie miała charakter wielonarodowy i stanowiła bezpośrednią odpowiedź ma wyzwania wokół naszych granic. Skuteczność takiej obecności jest ważniejsza niż jej charakter - zaznaczył minister Waszczykowski, mówiąc o obecności sił NATO Polsce.

- Decyzje o konkretnych liczbach będą podjęte w Warszawie, ale wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę, że taka liczebność musi być przekonywająca, musi pokazywać determinację NATO oraz, że nasza gotowość do obrony i odstraszania jest nie na pokaz, ale serio - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jak zwrócił uwagę minister Waszczykowski "jesteśmy również świadkami licznych działań prowokacyjnych ze strony Rosji (niebezpiecznych incydentów wojskowych), konfrontacyjnych wypowiedzi politycznych skierowanych przeciwko poszczególnym państwom w regionie Bałtyku oraz innych działań osłabiających bezpieczeństwo regionalne, takich jak "twórcza" interpretacja środków budowy zaufania i systemów kontroli zbrojeń".

- Dlatego właśnie rosyjskie zagrożenie dla europejskiej architektury bezpieczeństwa, w tym regionu Morza Bałtyckiego, musi być traktowane poważnie. Liczę, że na szczycie w Warszawie zostaną zapoczątkowane decyzje i działania, które będą oznaczały wiarygodną odpowiedź na nową, mniej stabilną sytuację bezpieczeństwa w Europie - dodał.

Oceniając sytuację na Ukrainie szef MSZ zaznaczył, że Ukraina zobowiązała się do konsekwentnego podążania proeuropejską ścieżką reform, a pierwsze efekty są już widoczne.

- Trwa proces decentralizacji, utworzono instytucje do walki z korupcją, dereguluje się gospodarkę. Ukrainie udało się uniezależnić od rosyjskich dostaw gazu, spadła inflacja, gospodarka odnotowuje pewien wzrost, utworzono nowoczesne siły zbrojne i zreformowano policję. - podsumował minister Waszczykowski.

Mówiąc o realizacji porozumień mińskich minister Waszczykowski podkreślił - Po pierwsze, musimy zająć się kwestiami bezpieczeństwa, zapewnić trwałe zawieszenie broni, pełną wymianę więźniów oraz nieskrępowany dostęp do całej strefy konfliktu (w tym granicy ukraińsko-rosyjskiej) dla Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Dopiero wówczas, po wycofaniu się obcych oddziałów z Ukrainy, możemy przystąpić do zorganizowania wyborów lokalnych w Donbasie i wdrażania innych politycznych postanowień porozumień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA