REKLAMA

Waszczykowski spotka się z szefem MSZ Francji

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 17:34
Waszczykowski spotka się z szefem MSZ Francji Ostatnie spotkanie szefów MSZ krajów Trójkąta Weimarskiego odbyło się w kwietniu 2015 r. we Wrocławiu. (fot. twitter.com)

· W czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
· Szef polskiej dyplomacji spotka się tam m.in. z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem.

O planowanych na wieczór rozmowach ze swoim francuskim odpowiednikiem Waszczykowski poinformował na czwartkowej (21 stycznia) wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. To spotkanie to symboliczne odrodzenie Trójkąta Weimarskiego - powiedział.

- Chciałbym, aby Trójkąt Weimarski zaistniał dzisiaj choć wirtualnie - powiedział Waszczykowski. Jak podkreślił, spotykając się z szefami dyplomacji Francji i Niemiec tego samego dnia chciałby choćby w ten sposób, symbolicznie, pokazać, że jesteśmy zainteresowani, aby Trójkąt Weimarski wybrzmiał na nowo i zajął ważne miejsce w konsultacjach między naszymi trzema krajami, był ważnym instrumentem realizacji polityki europejskiej.

- Trójkąt Weimarski może odrodzić się i być ważnym instrumentem naszej współpracy - ocenił.

Ostatnie spotkanie szefów MSZ krajów Trójkąta Weimarskiego odbyło się w kwietniu ub.r. we Wrocławiu. Funkcję szefa polskiej dyplomacji pełnił wtedy Grzegorz Schetyna. W październiku spotkali się ministrowie ds. europejskich trzech krajów.

Przeczytaj o styczniowej rozmowie Grzegorza Schetyny z ministrem MSZ Niemiec.

Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji - Rolanda Dumasa i Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera jako forum trójstronnych konsultacji politycznych. Ogłosili oni w Weimarze "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy", w którym uznali, że trzy kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za jedność i rozwój Europy. Pierwotnym celem Trójkąta dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Światowe Forum Ekonomiczne organizowane jest corocznie w górskim kurorcie Davos od 1971 roku, by służyć jako pole do dyskusji o głównych społecznych i ekonomicznych problemach świata oraz metodach ich rozwiązania. W tym roku swój udział w obradach i spotkaniach między 20 a 23 stycznia zapowiedziało 2,5 tys. liderów polityki, biznesu i nauki.

Główne tematy, które mają być dyskutowane podczas tegorocznego Forum, to m.in. nowe technologie, kryzys migracyjny, terroryzm, nierówności społeczne i klimat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA