REKLAMA

Waszczykowski spotkał się z nowym ambasadorem Francji w Polsce

  • Autor: PAP
  • 13 października 2016 13:55
Waszczykowski spotkał się z nowym ambasadorem Francji w Polsce Minister Witold Waszczykowski przyjął nowego ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Lévy’ego. (fot. M. Jasiulewicz/MSZ)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski przyjął nowego ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Levy’ego.
• Tematem spotkania były m.in. przygotowania polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych oraz udział Francji w programach modernizacji polskiej armii.

Głównym tematem rozmowy szefa polskiej dyplomacji z ambasadorem Francji była współpraca bilateralna naszych krajów, również w kontekście przygotowań do polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych - poinformowało MSZ.

Podkreślono w komunikacie, że w trakcie spotkania poruszono także kwestie związane z inwestycjami i wymianą gospodarczą oraz udziałem Francji w programach modernizacji polskiej armii.

Rozmówcy zgodzili się, że skala współpracy polsko-francuskiej jest najlepszym dowodem na jakość strategicznego partnerstwa obu krajów.

Głównym tematem rozmowy szefa polskiej dyplomacji z ambasadorem Francji była współpraca bilateralna naszych krajów. (fot. M. Jasiulewicz/MSZ)

W piątek (7 października) Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną na ten tydzień wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal; w Warszawie Hollande miał wziąć udział w międzyrządowych konsultacjach polsko-francuskich.

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że podczas planowanej w najbliższym czasie wizyty szefa MSZ Francji w Warszawie przedstawione mu zostaną "propozycje współpracy, jeżeli chodzi o inwestycje innego rodzaju, czy też zakup innego sprzętu, który moglibyśmy w firmach francuskich realizować".

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters, producentem Caracali, ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup tych śmigłowców. W tym tygodniu koncern oświadczył, że będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców.

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w efekcie których jeszcze w tym roku siłom specjalnym zostaną dostarczone pierwsze śmigłowce Black Hawk, produkowane w PZL Mielec - zakłady te jako własność korporacji Sikorsky należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Ambasador Pierre Levy pełnił wcześniej funkcję dyrektora departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego Francji, a w latach 2009-2013 kierował Ambasadą Francji w Republice Czeskiej - czytamy w komunikacie MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA