REKLAMA

Waszczykowski uspokaja i zapewnia, że nic nie grozi organizacji Światowych Dni Młodzieży

  • Autor: PAP/GP
  • 29 lutego 2016 19:55
Waszczykowski uspokaja i zapewnia, że nic nie grozi organizacji Światowych Dni Młodzieży Podczas dwudniowej wizyty w Rzymie i Watykanie szef polskiej dyplomacji spotka się jeszcze m.in. z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. (fot.:twitter.com/msz_rp)

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce idą pełną parą - powiedział dziennikarzom przebywający w Rzymie Witold Waszczykowski. Szef MSZ informował watykańską dyplomację o stanie przygotowań do imprezy.

Szefowi MSZ w Rzymie i Watykanie towarzyszą szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Waszczykowski w poniedziałek rozmawiał z kardynałem Stanisławem Ryłko, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, przed nim jeszcze rozmowy z kolejnymi hierarchami. Przed rozpoczęciem rozmów polska delegacja złożyła kwiaty na grobie św. Jana Pawła II.

Po rozmowie z kard. Ryłko Waszczykowski spotkał się z dziennikarzami.

- Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą pełną parą, podczas rozmowy zwracaliśmy uwagę na problemy dotyczące bezpieczeństwa, logistyki, wiz oraz wszystkie te problemy, które mogą wystąpić w trakcie dużych spotkań międzynarodowych - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i pielgrzymkę papieża Franciszka mogą przyjechać setki tysięcy wiernych.

- To jest olbrzymie wyzwanie logistyczne, przed którym stoimy - powiedział minister. Jak dodał, rozmowy kuluarowe z hierarchami w Watykanie dotyczą tego, jak te problemy rozwiązywać, a także, jak ŚDM przygotować i przeprowadzić, aby wszyscy odwiedzający Polskę i spotkający się z papieżem znaleźli przynajmniej częściowe odpowiedzi na bolączki dzisiejszego świata.

Waszczykowski poinformował, że każdy z pielgrzymów, który będzie chciał przyjechać na Światowe Dni Młodzieży i udokumentuje swoją wiarygodną chęć uczestniczenia w nich, będzie do Polski wpuszczony. Jeśli będzie musiał mieć wizę, dodał, otrzyma ją za darmo.

Szef MSZ pytany, czy podczas rozmów poruszany jest temat bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia terrorystycznego, przyznał, że to temat priorytetowy.

- Nie możemy wyrwać tego wydarzenia z kontekstu sytuacji, jaka jest w tej chwili w Europie - zaznaczył.

Przeczytaj: Węgry i Polska w roku 2016

Dodał, że chodzi mu m.in. o możliwy w miesiącach letnich napływ kolejnej fali uchodźców do Europy.

- Sprawa bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem podczas Światowych Dni Młodzieży - zapewniał Waszczykowski.

Mówił także, że organizacja ŚDM to olbrzymie wyróżnienie dla Polski, szczególnie dla ludzi takich jak on, którzy zaliczają się do pokolenia JPII.

- Mam na myśli ludzi, którzy weszli w dorosłe życie wraz z rozpoczęciem się pontyfikatu świętego Jana Pawła II, którzy rośli i robili kariery wraz z nim. Jest to powrót do tych wielkich pielgrzymek, które mieliśmy. Mamy nadzieję, że Franciszek stanie na wysokości zadania i przypomni nam, jak przed laty to wszystko świętowaliśmy - mówił szef MSZ.

Nie chciał nic powiedzieć o programie wizyty papieża Franciszka w Polsce, zaznaczając, że poinformowanie o tym należy do strony kościelnej.

Podczas dwudniowej wizyty w Rzymie i Watykanie szef polskiej dyplomacji spotka się jeszcze m.in. z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu rzecznik MSZ Artur Dmochowski, celem wizyty jest omówienie przygotowań także do obchodów rocznicy 1050-lecia chrztu Polski.

- Oprócz tego minister Waszczykowski rozmawiać będzie w Watykanie o aktualnych zagadnieniach polityki międzynarodowej, o dotychczasowej dwustronnej współpracy i jej dalszym rozwoju - zapowiadał.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26-31 lipca br. odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA