REKLAMA

Waszczykowski w Ankarze: Polska pomaga Syryjczykom i rozmawia z Turcją

  • Autor: PAP/GP
  • 25 sierpnia 2016 14:41
Waszczykowski w Ankarze: Polska pomaga Syryjczykom i rozmawia z Turcją Minister Witold Waszczykowski spotkał się w stolicy Turcji z ministrami krajów regionu i prezydentem Recepem Erdoganem. (fot.: twitter.com/PolandMFA)

• Dialog między UE a Turcją powinien być bardziej intensywny; należy utrzymać drogę Turcji do członkostwa w UE w przyszłości - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po konsultacjach z szefami MSZ Turcji i Rumunii w Ankarze.
• Minister przekonywał, że zaangażowanie Polski w pomoc uciekającym przed wojną Syryjczykom jest znaczne.

Witold Waszczykowski powiedział na konferencji prasowej po rozmowach, że Turcja, Rumunia i Polska w różny sposób angażują się w rozwiązanie sporu na Bliskim Wschodzie.

"Problemy, które rodzą się w tym regionie, dotykają bezpośrednio wielu krajów europejskich, a więc olbrzymia fala uchodźców i migrantów. Również te problemy powinny znaleźć odpowiedź. I tę odpowiedź mamy. To jest m.in. porozumienie, jakie zawarła UE z Turcją" - powiedział szef MSZ.

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją, na mocy którego wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostają się do Grecji, mają być odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją, przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji, a także zniesienie wiz unijnych dla Turków.

"W Warszawie uważamy, że te porozumienia powinny być wykonane i zrealizowane. Do tego się zobowiązaliśmy i to jest główna recepta, aby powstrzymać falę uchodźców i migrantów do Europy" - podkreślił Waszczykowski.

Zaznaczył, że Polska jest zaangażowana nie tylko w wykonanie tego porozumienia, ale i programy pomocowe dla uchodźców syryjskich.

Waszczykowski podkreślił, że rozmowa dotyczyła m.in. relacji między Turcją a UE. "Uważamy, że te relacje powinny być kontynuowane. Tym bardziej teraz, po tragicznych wypadkach, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu. Uważamy, że te relacje powinny być jeszcze bardziej intensywne, dialog powinien być bardziej intensywny, aby utrzymać nasze relacje, drogę Turcji do członkostwa Turcji w UE w przyszłości" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Widzący 2016-08-29 11:33:24
    Ktoś tu się blekotu najadł...a to mój przedmówca.
  • tantus 2016-08-25 15:49:54
    Nic dziwnego. W końcu to właśnie na Syrii i Turcji wzorowany jest model polityczny Państwa po "dobrej zmianie".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA