REKLAMA

Waszczykowski w Bukareszcie. Spotka się z szefami MSZ Europy Środkowo-Wschodniej

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2016 20:22
Waszczykowski w Bukareszcie. Spotka się z szefami MSZ Europy Środkowo-Wschodniej Obok Polski w spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. (fot. MSZ)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski we wtorek (8 listopada) w Bukareszcie weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
• Tematem rozmów będzie m.in. stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda.

Obok Polski w spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Jak podkreśliła Wajda, rozmowy odbędą się w tzw. formacie bukaresztańskim - projekcie zainicjowanym przez Polskę i Rumunię w celu wymiany poglądów i koordynacji stanowisk państw tzw. wschodniej flanki NATO.

Szefowie dyplomacji rozpoczną wizytę w Bukareszcie od spotkania z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Podczas sesji roboczych ministrowie przedyskutują stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie w kontekście zbliżającego się spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO 6 grudnia w Brukseli. Tematem rozmów w Bukareszcie będzie również sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego. Spotkanie dotyczyć będzie też przyszłości wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Czytaj też: Rząd we wtorek m.in. o likwidacji gimnazjów i rezygnacji z regulowania cen gazu

Przywódcy państw NATO na szczycie w lipcu w Warszawie podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W listopadzie zeszłego roku w Bukareszcie doszło do pierwszego spotkania w tzw. formacie bukaresztańskim na szczeblu prezydentów z inicjatywy przywódców Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa. Efektem spotkania była deklaracja bukaresztańska, w której przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie "trwającą agresywną postawą" Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

Duda zapowiedział cykliczne spotkania w "formacie bukaresztańskim"; kolejne na poziomie przywódców państw ma się odbyć w 2017 r. w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA