REKLAMA

Waszczykowski z wizytą Nowym Jorku

  • Autor: jk
  • 22 września 2016 09:37
Waszczykowski z wizytą Nowym Jorku Witold Waszczykowski wyraził zdecydowane poparcie dla uniwersalizacji traktatu oraz przyspieszenia jego wejścia w życie. (Fot. MSZ)

• W Nowym Jorku minister Witold Waszczykowski na marginesie 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wziął udział w serii spotkań dwustronnych z ministrami spraw zagranicznych San Marino, Monako, Mozambiku i Tanzanii.
• Szef polskiej delegacji spotkał się również z premierem i ministrem spraw zagranicznych Kosowa.

W trzecim dniu wizyty w Nowym Jorku minister Witold Waszczykowski wziął także udział w spotkaniu ministerialnym Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową. Minister wyraził zdecydowane poparcie dla uniwersalizacji traktatu oraz przyspieszenia jego wejścia w życie, co ma szczególne znaczenie w świetle ostatniej próby jądrowej przeprowadzonej przez KRLD 9 września.

Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na konieczność wzmacniania systemu nieproliferacji broni jądrowej. Minister rozmawiał również z zastępcą sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych ds. operacji pokojowych Hervem Ladsousem.

Z kolei na spotkaniu z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem minister Waszczykowski poruszył między innymi kwestie aktywności Rady Europy w odniesieniu do sytuacji w Turcji, Rosji i na Ukrainie. Podczas spotkania wymieniono również uwagi na temat bieżącej współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Radą Europy.

Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na konieczność wzmacniania systemu nieproliferacji broni jądrowej. (Fot. MSZ)

- Wspominałem sekretarzowi generalnemu Rady Europy, że jesteśmy bardzo rozczarowani sposobem zachowania się tej komisji, która w sposób bardzo jednostronny, mimo otwarcia, mimo gestów ze strony rządu, większości parlamentarnej, bardzo jednostronnie ocenia sytuację w Polsce - powiedział minister Waszczykowski.

Ważnym punktem wizyty ministra Waszczykowskiego było także spotkanie z przedstawicielami amerykańskiej organizacji żydowskiej American Jewish Committee, która od kilku dekad jest głównym partnerem Polski wśród organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych. Minister podkreślił, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem trwającej od 25 lat bliskiej współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA