REKLAMA

Watykańska prasa o Auschwitz-Birkenau: "Polskie obozy zagłady". Będzie interwencja ambasady

  • Autor: GP/PAP
  • 02 sierpnia 2016 09:08
Watykańska prasa o Auschwitz-Birkenau: "Polskie obozy zagłady". Będzie interwencja ambasady Oficjalna, pełna nazwa Auschwitz to Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. (fot.:wikipedia.org/CC)

● Relacjonując wizytę w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu papieża Franciszka, watykański portal użył sformułowania "polskie obozy zagłady".
● Polska ambasada przy Watykanie już zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Problem określenia "polskie obozy zagłady", którym zagraniczne media, a czasami politycy, operują w kontekście holokaustu powrócił. Tym razem zastosował tę obraźliwą dla Polski i Polaków frazę włoski portal religijny "Il Sismografo".

Publikacja dokumentowała przebieg wizyty w oświęcimskich obozach Auschwitz-Birkenau i Auschwitz-Brzezinka papieża Franciszka. W tekście znajduje się dokładne sformułowanie: "zbrodnie popełnione w polskim obozie koncentracyjnym". Jednocześnie autor publikacji pisze o "nazistowskiej zagładzie".

Dyrektor portalu Luis Badilla napisał, że w czasie wizyty w Krakowie papież przyjął na audiencji Kanadyjkę węgierskiego pochodzenia Angelę Orosz-Richt, jedyną kobietę, która urodziła się w obozie w Auschwitz i przeżyła jako niemowlę, ukrywana w baraku przez matkę.

Polska placówka dyplomatyczna przy Watykanie, zawiadomiona o użyciu obraźliwej nazwy w artykule poinformowała, że zwróci się do portalu o sprostowanie i przeprosiny.

Portal "Il Sismografo" jest śledzony przez watykanistów jako cenne źródło informacji.

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej podejmie interwencję w tej sprawie we wtorek (2 sierpnia). Zawiadomiona została też Ambasada Polska we Włoszech.

Sytuacja stosowania określenia "polskie obozy zagłady" lub "polskie obozy koncentracyjne" powtarza się co kilka, kilkanaście miesięcy. Niedawno (w kwietniu) polska ambasada w Londynie musiała precyzować i żądać wyjaśnień za podobny błąd w periodyku "Independent".

Dochodzą też do nas pozytywne informacje na ten temat. Na początku czerwca polski MSZ odznaczył byłego więźnia Auschwitz odznaką Bene Merito. 95-letni Karol Tendera walczy ze stosowaniem tego zwrotu.

- Panie Karolu, powiedział pan kiedyś, że polski rząd na takie stwierdzenia (jak "polskie obozy zagłady" ) słabo reaguje, więc musimy działać my, ostatni świadkowie tragedii. Panie Karolu, szanowni goście, chciałbym poinformować, że obecnie celem nadrzędnym polskiego rządu jest skuteczne przekazywanie rzetelnych informacji o polskiej historii. Dyplomacja publiczna realizowana przez rząd PiS jako priorytet stawia politykę historyczną. (...) Dziś polska dyplomacja stawia sobie za cel dbać o dobre imię Polski i jej nieskazitelny wizerunek - mówił wiceminister odznaczający Tendera, Jan Dziedziczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA