REKLAMA

Ważny dar Andrzeja Dudy na koniec wizyty na Ukrainie

 • Autor: PAP
 • 24 sierpnia 2016 20:05
Ważny dar Andrzeja Dudy na koniec wizyty na Ukrainie (fot.twitter.com/prezydentpl)

Podczas wizyty w Kijowie z okazji 25. rocznicy niepodległej Ukrainy prezydent Andrzej Duda przekazał biskupowi Witalijowi Skomarowskiemu, administratorowi apostolskiemu diecezji kijowsko-żytomierskiej, krzyż pamięci Polaków zamordowanych na ziemiach ukraińskich.

Uroczystość, która odbyła się w środę wieczorem w ambasadzie RP w stolicy Ukrainy, była ostatnim punktem wizyty prezydenta w tym kraju.

"Przekazuję ten krzyż z prośbą, by został on zawieszony tutaj, w Kijowie, w katedrze świętego Aleksandra i aby było to takie miejsce, gdzie ludzie wierzący będą mogli przyjść i pomodlić się za tych, którzy zginęli, którzy oddali swoje życie na tych ziemiach, a byli Polakami" - powiedział prezydent.

Metrowy krzyż z napisem "Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem", z podpisem "Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda" zawiśnie w głównej świątyni rzymskokatolickiej Kijowa, którą jest katedra św. Aleksandra.

"Mamy nadzieję, że będzie to miejsce, które przez działania księdza biskupa, stanie się początkiem szerszego ruchu, także społecznego, na rzecz upamiętniania miejsc związanych ze zbrodniami popełnianymi na Wschodzie, polskiej Golgoty Wschodu" - wyjaśniał wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Bp Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej i administrator apostolski diecezji kijowsko-żytomierskiej, podkreślił, że dar prezydenta Dudy ma upamiętnić Polaków, którzy mieszkali na ziemiach ukraińskich.

"Ziemie ukraińskie to są ziemie, na których zawsze Polacy mieszkali i tutaj ginęli, zostali pochowani. To jest znak upamiętniający wszystkich poległych Polaków, którzy spoczywają w tej ziemi" - powiedział polskim dziennikarzom.

Biskup zwrócił się w czerwcu do mieszkańców Wołynia o ujawnianie informacji o nieznanych dotychczas grobach ofiar zbrodni wołyńskiej, by zapewnić im godny pochówek. Hierarcha wystosował apel do zwierzchników Rady Kościołów i Organizacji Religijnych obwodu wołyńskiego w związku z przypadającą w tym roku 73. rocznicą zbrodni.

Biskup wyrażał wówczas przekonanie, że na polach, przy drogach i w lasach Wołynia wciąż znajduje się wiele takich bezimiennych pochówków, i zaapelował by ludzie, którzy coś o nich wiedzą, zgłaszali to swoim duchownym.

Wcześniej w środę na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką prezydent Duda poinformował, że obaj rozmawiali m.in. o "sprawach trudnych, o sprawach związanych z historią, o sprawach związanych z pamięcią historyczną".

"Będziemy kontynuowali dialog w tym zakresie. Będziemy starali się obydwaj, żeby był on jeszcze bardziej produktywny niż do tej pory" - zadeklarował Duda. Podkreślił jednocześnie, że można się spodziewać uzgodnień oraz wspólnych działań w tym zakresie. "Mam nadzieję, że już w grudniu będziemy w stanie mówić o konkretach" - zapowiedział.

Poroszenko oświadczył, że jeśli chodzi o historię obu krajów, dialog nie powinien działać na korzyść państwa trzeciego. "Na jakichkolwiek komplikacjach w relacjach nie zyskają ani Polacy, ani Ukraińcy" - podkreślił. Jak dodał, "politycy powinni się wypowiedzieć i powiedzieć: +przebaczamy i prosimy o przebaczenie+". "I powinniśmy znaleźć koncepcję, która zadowoli i jedno, i drugie państwo i pozostawić kwestie historyczne historykom, których bardzo doceniamy" - zaznaczył ukraiński prezydent. "My szanujemy swoją historię i powinniśmy podejmować działania w zakresie polepszenia relacji między naszymi państwami" - dodał Poroszenko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Stacho G.-Stańczyk 2016-08-25 13:07:49
  Zanim uwaga, najpierw cytata z Poroszenki: "Poroszenko oświadczył, że jeśli chodzi o historię obu krajów, dialog nie powinien działać na korzyść państwa trzeciego. "Na jakichkolwiek komplikacjach w relacjach nie zyskają ani Polacy, ani Ukraińcy" - podkreślił. Jak dodał, "politycy powinni się wypowiedzieć i powiedzieć: +przebaczamy i prosimy o przebaczenie+". Tak więc ze strony UPAiny - wszystko po staremu. W najlepszym przypadku - stawianie znaku równości między ideologami, organizatorami oraz wykonawcami masowego ludobójstwa na polskich rodzinach (jako że UON-wcy, UPA-owcy i ukraińskie SS mordowali torturowali i mordowali w wymyślny sposób całe polskie rodziny od starców do osesków) a tymi Polakami, którzy z braku broni w bardzo ograniczonym zakresie broniąc się, zabili trochę oprawców!!! Tymczasem prezydent III R P pokornie wysłuchując tych bredni, nie podejmuje tematu w sposób godny polskiego męża stanu: "Najpierw potępcie ludobójstwo i ludobójców polskich rodzin, a potem możemy pogadać o pomocy dla was", lecz UPAinie obiecuje pomoc, a biskupowi zawozi krzyż i prosi o modlitwy w intencji pomordowanych!!! Nie zamęczonych, a pomordowanych!!! Pana prezydenta pragnę ostrzec, aby go nie spotkało to, co mnie w przeszłości. "Odkładając na bok" to, że wcześniej Ukraińcy chcieli mnie 2 razy zamordować, jako młody i naiwny dziennikarz postanowiłem działać na rzecz pojednania obu narodów. W tym celu odbyłem najpierw sporo spotkań z Ukraińcami w PRL, a potem pojechałem na teren USRR. Tu ukraińscy pasażerowie "mojego" przedziału, zorientowawszy się, że jestem Polakiem, chcieli mnie wyrzucić z wagonu przez okno. Poróżnili się, bo powstał problem, czy mnie najpierw zarżnąć, a potem wyrzucić, czy wyrzucić żywego? Z opresji wyratował mnie tylko przeraźliwy krzyk w mojej obronie obecnych w przedziale kobiet: Rosjanki i lwowskiej Żydówki. Pod wpływem tego krzyku rezuni dali mi spokój. Wprawdzie pan prezydent III RP w takich ogólnych przedziałach, jak ja wtedy, nie jeździ i chronią go "goryle", ale dobrze by było, aby był w swych kontaktach z Ukraińcami ostrożniejszy i mądrzejszy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA