REKLAMA

We wtorek szef MSZ w Kairze m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie i kryzysie migracyjnym

  • Autor: PAP/JS
  • 19 grudnia 2016 15:45
We wtorek szef MSZ w Kairze m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie i kryzysie migracyjnym Szef MSZ Witold Waszczykowski. (fot. MSZ/twitter)

Sytuacja na Bliskim Wschodzie i kryzys migracyjny znajdą się wśród najważniejszych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej i Ligi Państw Arabskich w Kairze z udziałem szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego - poinformowała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów wchodzących w skład obu organizacji spotkają się w tej formule po raz czwarty.

Jak powiedziała Wajda, tematem przewodnim rozmów na spotkaniu w Kairze będą "kwestie związane z bieżącymi wydarzeniami w Syrii, Jemenie i Iraku", a także "kwestia uchodźców w regionie oraz kryzys migracyjny".

Oprócz tych głównych tematów spotkania szefowie dyplomacji UE i Ligi omówić mają ponadto "zagadnienia dotyczące współpracy politycznej, gospodarczej i społecznej" - dodała.

Na zakończenie spotkania ministrowie mają przyjąć wspólną deklarację podsumowującą rozmowy.

Przy okazji spotkania ministerialnego planowane są ponadto m.in. konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu pod przewodnictwem Waszczykowskiego, podczas których poruszone mają być kwestie związane z zaangażowaniem Egiptu jako partnera państw europejskich, m.in. w kwestii przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz walki z terroryzmem i islamskim radykalizmem na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ministrowie - zapowiedziała rzeczniczka MSZ - będą ponadto omawiać "perspektywy dalszej współpracy gospodarczej".

W czasie wizyty w Kairze Waszczykowski weźmie też udział w rozmowach bilateralnych z przedstawicielami państw regionu Afryki i Bliskiego Wschodu, które dotyczyć będą m.in. kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA