REKLAMA

We wtorek w Warszawie spotkanie prezydentów Polski i Palestyny

  • Autor: PAP/JS
  • 05 września 2016 13:47
We wtorek w Warszawie spotkanie prezydentów Polski i Palestyny We wtorek po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się spotkanie prezydentów Dudy i Abbasa, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. (fot. MON/twitter)

O procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej mają we wtorek (6 września) w Warszawie rozmawiać prezydenci Polski i Palestyny: Andrzej Duda i Mahmoud Abbas.

Prezydent Palestyny będzie przebywał w Polsce od poniedziałku do środy (7 września) - wynika z informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

We wtorek po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się spotkanie prezydentów Dudy i Abbasa, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. Podczas oficjalnej wizyty prezydent Palestyny złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że Abbas przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydenta Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku. - Chcemy kontakt i dialog w regionie Bliskiego Wschodu zintensyfikować, dlatego jeszcze w tym roku prezydent będzie z wizytą w Jordanii - podkreślił. - Także w Polsce będą gościć przedstawiciele państw tamtego regionu - dodał Szczerski.

Tematem rozmów prezydentów Polski i Palestyny będzie przede wszystkim kwestia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie - poinformował. - Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia - dodał minister. Zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, "opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu".

Czytaj też: Jarosław Gowin o rekonstrukcji rządu: Potrzebne nam przyspieszenie

- Prezydent będzie chciał usłyszeć opinię prezydenta Abbasa na temat sytuacji uchodźców, polityki bliskowschodniej, konfliktu w tamtym regionie i możliwości przywrócenia ładu, porządku, pokoju w tamtym obszarze - podkreślił. Zaznaczył, że jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa Europy, w tym także Polski.

Andrzej Duda ma rozmawiać z prezydentem Palestyny a później także podczas wizyt w regionie o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - To obszar, który leży szczególnie na sercu panu prezydentowi. Mamy tam do czynienia z eksterminacją wspólnot religijnych zwłaszcza chrześcijan. To rzecz niezwykle istotna, by cały świat wciąż upominał się o los chrześcijan na tamtym terenie - podkreślił.

Zaznaczył, ze Palestyna jest pierwszym partnerem Polski w regionie jeśli chodzi o pomoc rozwojową. Dodał, że to ważne, aby dokonać przeglądu tych inicjatyw. Przypomniał, że Polska na stałe jest zaangażowana w renowację Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Szczerski uważa, że Palestyna jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w obszarze turystyki. "To ważne, abyśmy poszukiwali dla gospodarczych relacji z Palestyną nowych obszarów, gdyż ma ona ogromny potencjał, który nie jest wykorzystany" - uważa minister.

Zaznaczył, że będzie to pierwsza od siedmiu lat wizyta prezydenta Palestyny w Polsce. Dodał, że odbywa się ona trzy lata po wizycie polskiego prezydenta w Palestynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA