REKLAMA

Wenezuela: parlament nie chce obserwatorów na wyborach

  • Autor: PAP/PSZ
  • 10 marca 2018 10:08
Wenezuela: parlament nie chce obserwatorów na wyborach Wenezuelska opozycja nie wierzy w uczciwość wyborów. (fot. Shutterstock, Inc.)

Wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, skierował do Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzeżenie przed wysłaniem na wybory prezydenckie do Wenezueli zagranicznych obserwatorów, ponieważ byłoby to - jego zdaniem - równoznaczne z "legitymizacją farsy", jaką będzie to głosowanie.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Omar Barboza wyjaśnił w liście do ONZ, że deputowani pragnęli poinformować ONZ, że obawiają się, iż wysłanie oenzetowskich obserwatorów na zwołane przedterminowo i bez żadnych gwarancji wybory prezydenckie, w których o reelekcję ubiega się prezydent Nicolas Maduro, dostarczyłoby legitymacji temu głosowaniu.

List został skierowany do zastępcy sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Jeffreya Feltmana. Autorzy wyrażają w nim obawę, że wysłanie delegacji ONZ jako obserwatora na wenezuelskie wybory nie tylko "zaszkodzi światowemu prestiżowi organizacji", ale też "osłabi walkę ogromnej większości narodu wenezuelskiego o przeprowadzenie w kraju wolnych wyborów".

Wybory szefa państwa zwołane w Wenezueli na 20 maja autorzy listu do ONZ określają mianem "pozorowania demokratycznego głosowania".

W ostatnią środę prezydent Nicolas Maduro - jego decyzje zatwierdza "automatycznie" Zgromadzenie Konstytucyjne złożone z jego zwolenników - zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "możliwie najszybsze" potwierdzenie, że Organizacja Narodów Zjednoczonych przyśle do Wenezueli swych obserwatorów.

Jednocześnie zaprotestował przeciwko "naciskom rządu USA, aby do tego nie doszło".

Nazajutrz rzecznik Guterresa Stephane Dujarric oświadczył: "bez mandatu Zgromadzenia Ogólnego ONZ lub Rady Bezpieczeństwa nie można wysłać przedstawicieli ONZ jako obserwatorów na wybory".

Wenezuelska Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej reprezentująca główne partie opozycyjne nie wystawiła swego kandydata w wyborach.

Maduro i czterej przedstawiciele mniejszych ugrupowań politycznych, którzy postanowili kandydować w majowych wyborach, wystąpili do ONZ o przysłanie obserwatorów.

ONZ nie dopowiedziała dotąd formalnie na tę prośbę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA