REKLAMA

Weterani misji zagranicznych świętują w Warszawie

  • Autor: PAP/AS
  • 29 maja 2016 11:45
Weterani misji zagranicznych świętują w Warszawie Dla mieszkańców przygotowano piknik na pl. Piłsudskiego (fot. Twitter)

W niedzielę w stolicy odbywają się obchody Dnia Weterana, święta uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa. Dla mieszkańców przygotowano piknik na pl. Piłsudskiego.

W południe rozpocznie się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji weteranów i ich rodzin. "Polacy – żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wielu służb, ale także i pracownicy cywilni – udawali się w miejsca konfliktów i wojen, aby nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia służyć sprawie pokoju" – powiedział w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.

Zaznaczył, że "misjonarze" jako ludzie wierzący, nie tylko przyjęli pouczenie Jezusa, ale i się nim przejęli i wprowadzali je w życie. Przypominając słowa Ewangelii: "Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody", biskup polowy podkreślił, że "to nie był tylko kubek wody". "To były wielomilionowe projekty w oświacie, służbie zdrowia i budowaniu infrastruktury służącej podniesieniu jakości życia ludności na terenach ogarniętych wojną czy też niepokojami społecznymi" – powiedział biskup.

Przypomniał poległych i rannych na misjach zagranicznych. "Pomimo upływającego czasu, wielu z uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych nadal zmaga się z trudnym doświadczeniem stresu bojowego" – dodał.

Zwracając się do weteranów, biskup powiedział: "To m.in. dzięki waszemu poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju. Przez wasz udział w misjach zagranicznych wielokrotnie zarzewie wojny zostało ugaszone daleko poza granicami naszego kraju. Ten ogień się nie zbliżył do naszych granic. Byliście – a wielu jeszcze jest – ewangeliczną solą i światłem w wielu rejonach świata. Z całą mocą podkreślam: doceniamy wasz wysiłek i wasze poświęcenie".

Guzdek podkreślił też, że dzień weterana i związane z nim wydarzenia mają służyć budowaniu szacunku i wsparcia dla uczestników misji pokojowych. "Zbyt długo czekaliście. Dzisiejsza uroczystość jest dopiero piątą uroczystością z udziałem władz państwowych i wojskowych celebrowaną po to, by wam dziękować" – zwrócił uwagę.

"Nawet najdroższa operacja pokojowa kosztuje znacznie mniej niż najtańsza wojna" – podkreślił ordynariusz polowy. "Bądźmy siewcami pokoju i apostołami pojednania. Nawet gdyby trzeba było płacić taką cenę, jaką płacili weterani, kombatanci misji poza granicami naszego państwa" – zakończył homilię bp Guzdek.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała w niedzielę nagranie, za pośrednictwem którego premier Beata Szydło złożyła weteranom życzenia. Jak powiedziała, dzień weterana to "święto tych wszystkich, którzy wiernie służyli ojczyźnie swoim życiem i zaangażowaniem, udowadniali, że takie wartości, jak służba ojczyźnie i drugiemu człowiekowi są nadrzędne".

Premier wspominała tych, którzy zginęli na służbie, dziękowała weteranom za służbę i to, że są przykładem, "jak można uczyć i mówić o patriotyzmie, o bohaterstwie, o zaangażowaniu w to, żeby nasza ojczyzna i my wszyscy mogliśmy się czuć bezpiecznie". Uczestnikom misji zagranicznych życzyła, by ich poświęcenie było doceniane i by wiedzieli o tym, że wszyscy jesteśmy im wdzięczni.

Na pl. Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie wojsko i służby mundurowe przygotowały dla mieszkańców stolicy piknik weterana. Z bliska można na nim zobaczyć czołgi Leopard 2A5 i PT-91 Twardy, kołowy transporter opancerzony Rosomak, armatohaubicę Dana i kilkadziesiąt lżejszych pojazdów, w tym radiowozy i limuzyny BOR. Przygotowano też pokaz indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy. Są też stoiska promocyjne poszczególnych formacji i uczelni wojskowych.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa na dzień 29 maja ustanowiła uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA