REKLAMA

Weto nie wystarczy. Timmermans: podpisana ustawa uzasadnia procedurę o naruszenie praworządności

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lipca 2017 13:15
Weto nie wystarczy. Timmermans: podpisana ustawa uzasadnia procedurę o naruszenie praworządności Wiceszef KE Frans Timmermans (fot.:twitter.com/TimmermansEU)

- Ustawa w sprawie sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji - powiedział w środę (26 lipca) na konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans.

W swoim oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana.

Jak mówił Timmermans, ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch ustaw.

Jak zaznaczył Timmermans, KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca. Timmermans powiedział też, że w przypadku odwołania sędziów Sądu Najwyższego lub przeniesienia ich w stan spoczynku, KE jest gotowa uruchomić art. 7 traktatu unijnego dopuszczający sankcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Leonard 2017-07-26 16:51:26
    To jasne, że Niemcy bronią swoich ludzi poprzebieranych w togi polskich sędziów.
  • Srimermans 2017-07-26 13:28:26
    Tak weto nie wystarczy. UE odbierze Polsce prawo do decydowania o swoim losie. A Petru i Schetyna zostaną namiestnikami Brukseli w Polsce. Żenada ta Unia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA