REKLAMA

Weto prezydenta, PO: Dzwonek ostrzegawczy dla PiS. Prezydent wskoczył na pochyłe pisowskie drzewo

  • Autor: PAP/AT
  • 30 marca 2018 13:23
Weto prezydenta, PO: Dzwonek ostrzegawczy dla PiS. Prezydent wskoczył na pochyłe pisowskie drzewo Weto prezydenta ws. ustawy degradacyjnej: - Może to otrzeźwi polityków PiS, zwróci im uwagę na ład w państwie, że trzeba przestrzegać zasad w parlamencie - powiedział Tomasz Siemoniak (fot.shutterstock)

Oby to, co się zdarzyło dzisiaj, oznaczało, że prezydent powróci do swojej roli i widząc tę słabość PiS, widząc ten chaos, próby przykrywania kolejnych działań nowymi jakimś pomysłami, powie temu: stop - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak o zawetowaniu ustawy degradacyjnej prze prezydenta.

  • Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną.
  • Weto prezydenta do tzw. ustawy degradacyjnej to wielki dzwonek ostrzegawczy dla PiS - powiedział Siemoniak.
  • Mam nadzieję, że będzie on zrozumiany, bo pochodzi od polityka z tego obozu - zaznaczył.
  • Według niego, przepisy tej ustawy są "niemoralne i fatalne".

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek (30 marca), że zdecydował o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej, która daje możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Podkreślił, że ma ogromne wątpliwości dotyczące tej ustawy. Dotyczą one m.in. braku środka odwoławczego w przypadku pozbawianych stopni wojskowych członków WRON.

Siemoniak ocenił na konferencji w Sejmie, że decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy jest słuszna. Wskazał, że dla PO jest to oczywiste posunięcie, które pokazuje jednocześnie "kompletny bałagan w obozie PiS" oraz, że ugrupowanie rządzące "żyjącymi i nieżyjącymi wojskowymi zasłania różne swoje problemy".

"Oby to, co się zdarzyło dzisiaj, oznaczało, że prezydent powróci do swojej roli i widząc tę słabość PiS, widząc ten chaos, próby przykrywania kolejnych działań nowymi jakimś pomysłami, powie temu: stop" - mówił polityk Platformy.

Według Siemoniaka, to jest "wielki dzwonek ostrzegawczy" dla PiS. "Mam nadzieję, że będzie on zrozumiany, bo pochodzi od polityka z tego obozu (...). Może otrzeźwi polityków PiS, zwróci im uwagę na ład w państwie, że trzeba przestrzegać zasad w parlamencie" - powiedział wiceszef PO.

Czytaj też: Konstytucjonalista: weto prezydenta to pozytywny sygnał

Wyraził również nadzieję, że weto prezydenta kończy kwestię tzw. ustawy degradacyjnej. Zaznaczył, że podziela "dużą część" argumentacji Dudy.

Siemoniak ocenił, że PiS "przeforsował" przepisy "nie bacząc na głosy opozycji, nie zwracając uwagi, że projekt został napisany (...) na kolanie". Jego zdaniem, ustawa jest "niemoralna i fatalna".

Polityk Platformy ocenił również, że decyzja prezydenta "ośmiesza i kompromituje" szefa MON Mariusza Błaszczaka; zdaniem Siemoniaka, powinien on podać się do dymisji. "Nie wyobrażam sobie, ja on teraz spojrzy w oczy wojskowym, jak ma dalej być ministrem obrony narodowej" - powiedział Siemoniak, b. szef MON w rządzie PO-PSL.

W uzasadnieniu weta, prezydent podkreślił m.in., że jest dla niego mało dyskusyjne, czy należy odebrać stopnie wojskowe kierownictwu WRON. Wskazał jednak, że nie tylko ci ludzie składali się na WRON. Oświadczył również, że rozwiązanie, iż wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś z czym nie może się zgodzić.

Ponadto - jak stwierdził prezydent - tzw. ustawa degradacyjna daje możliwość odebrania stopnia wojskowego osobie nieżyjącej. Jednak gdy nie ma nikogo z rodziny, ani organizacji kombatanckiej, która w takim przypadku przystąpiłaby do postępowania, nie ma osoby, ani instytucji, która reprezentowałaby interesy osoby nieżyjącej. Według prezydenta "od strony moralnej to bardzo poważny mankament" tej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA