REKLAMA

Wicemarszałkowie Sejmu zapalili lampę chanukową

  • Autor: PAP/JS
  • 28 grudnia 2016 18:09
Wicemarszałkowie Sejmu zapalili lampę chanukową Terlecki podkreślił, że uroczystość odbywa się w Senacie, a nie jak w poprzednich latach w Sejmie, ze względu na - jak powiedział - "zamieszanie, które panuje w Sejmie". (fot.:Senat RP/senat.gov.pl)

W Senacie wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) i Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce zapalili lampę chanukową z okazji żydowskiego Święta Świateł.

W uroczystości wzięli udział także m.in. parlamentarzyści PiS, PO i Kukiz'15 oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Terlecki podkreślił, że uroczystość odbywa się w Senacie, a nie jak w poprzednich latach w Sejmie, ze względu na - jak powiedział - "zamieszanie, które panuje w Sejmie".

Jak zaznaczył, światło lampy chanukowej niesie przesłanie pokoju, tolerancji i wolności. "Symbolizuje również zwycięstwo dobra nad złem. Wielowiekowy obyczaj obchodów święta świateł dziś przypomina o ogromnym dziedzictwie narodu żydowskiego, narodu, którego losy przez stulecia były ściśle związane z Polską, a nasze kultury przenikały się wzajemnie" - powiedział.

Wicemarszałek Sejmu życzył zebranym radosnej chanuki, i "aby jasne światło rozświetlało ich drogi".

Spotkanie w Senacie zostało zorganizowane przez Chabad Lubawicz Polska. Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się w sobotę 24 grudnia po zachodzie słońca i zbiegła się z Wigilią Bożego Narodzenia. Zdarza się to raz na kilkadziesiąt lat.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jej obchody przypadają od listopada do grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • leslaw dobrzanski 2016-12-29 05:38:09
    Czy w Knessecie obchodza katolickie swieta?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA