REKLAMA

Wiceminister chciał pieniędzy Niemiec na remont mostu. "Zniszczony w wyniku agresji niemieckiej"

  • Autor: GP
  • 03 lutego 2016 15:23
Wiceminister chciał pieniędzy Niemiec na remont mostu. "Zniszczony w wyniku agresji niemieckiej" Koszt remontu zabytkowego, XIX-wiecznego mostu szacowany jest na 300 mln zł. (fot.: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Trwa remont mostu na Wiśle w Tczewie. Budowla ma status zabytku.
• Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa zarazem poseł PiS z Tczewa zapewnia, że inwestycja nie jest zagrożona.
• Dodaje przy tym, że w inwestycji powinien partycypować rzad Republiki Federalnej Niemiec, jako spadkobierca III Rzeszy. Most ucierpiał w wyniku działań zbrojnych w okresie II Wojny Światowej.

W czasie trwania debaty budżetowej w Sejmie, która odbyła się w zaszłym tygodniu (27 do 29 stycznia) pomorska posłanka Platformy, Małgorzata Chmiel zaproponowała poprawkę, aby w budżecie zostały zarezerwowane fundusze na remont mostu w Tczewie. Poprawka miała zapewnić 110 mln zł na ten cel. Posłowie PiS odrzucili jej wniosek.

- Most w Tczewie to dużej klasy zabytek, od lat czeka na remont - przekonywała tego samego dnia posłanka PO. - Pozostawienie go wyremontowanego tylko w części, byłoby trwonieniem już zainwestowanych pieniędzy - konstatowała. Podkreśliła, że samorząd nie ma funduszy na dokończenie remontu.

Na stronach regionalnego portalu odpowiedział posłance Andrzej Jaworski z PiS.

- Wniosek pani Chmiel został odrzucony, ponieważ pieniądze na tę inwestycję są już zaplanowane w innym miejscu budżetu - pisał poseł Jaworski. W ocenie badających sprawę, obie strony sporu w komisji nie uporządkowały faktów, ich opinie są sprzeczne.

Wedle informacji przekazanych przez badających sprawę dziennikarzy i z dokumentów budżetowych Tczewa wynika, że pieniądze na dokończenie inwestycji nie są zabezpieczone. Mają się jednak znaleźć pod koniec tego roku.

Głos w sprawie zabrał Kazimierz Smoliński z PiS, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Jest realizowany projekt remontu części historycznej mostu i dopóki nie zostanie zakończony, nie można rozpocząć kolejnego etapu - mówi w wypowiedzi dla regionalnego portalu wiceminister Kazimierz Smoliński. - (...) Jak projekt będzie gotowy, będziemy znali jego kosztorys, to wtedy będzie można składać aplikację o kolejne środki. Myślę, że te środki znajdą się nie tylko w ministerstwie infrastruktury, ale także w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

Polityk miał jeszcze jeden pomysł pozyskania funduszy, od którego jednak odstąpił:

- A poza tym powinniśmy się zwrócić do rządu niemieckiego o dofinansowanie tego remontu, bo on został zniszczony w wyniku agresji niemieckiej w 1939 roku i później był sklecony z różnych elementów, a nie oryginalnych. Nie będę oczywiście o to występował, ale warto pamiętać jak było.

Koszt remontu zabytkowego, XIX-wiecznego mostu szacowany jest na 300 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • obywatel RP 2016-02-03 18:15:29
    To normalne stanowisko. Zniszczyli to powinni naprawić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA