REKLAMA

Wiceminister Jan Dziedziczak zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 08 lutego 2016 20:51
Wiceminister Jan Dziedziczak zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych Spotkanie z przedstawicielami Kongresu USA (fot. msz)

· Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak w sobotę (6 lutego) zakończył tygodniową wizytę w USA.
· Wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się z Polonią w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago oraz rozmawiał z czołowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wiceminister Jan Dziedziczak rozmawiał z przedstawicielami polonijnego środowiska biznesowego, szkół i miejscowych organizacji. – Zarówno tutaj, jak i w Polsce mamy jeden cel: dobro kraju, patriotyzm, dawanie z siebie wszystkiego dla dobra wspólnego – mówił, zachęcając obecnych do bycia ambasadorami Polski i promotorami jej interesów.

Wiceminister wzywał również do aktywnych działań Polonii na rzecz prostowania nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych o Polsce, zwłaszcza w kontekście II wojny światowej. Mówił także, że dla MSZ kluczową sprawą są partnerskie relacje z Polonią. W Nowym Jorku wiceminister spotkał się z pracownikami naukowymi Columbia University oraz odwiedził Instytut Józefa Piłsudskiego. 

W Waszyngtonie spotkał się z asystent sekretarza stanu ds. Europy Victorią Nuland, z którą rozmawiał o lipcowym szczycie NATO w Warszawie, planach wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu i intensyfikacji polsko-amerykańskiej współpracy. – Polska jest wieloletnim i wypróbowanym sojusznikiem USA – mówił wiceminister Dziedziczak. – USA to nasz strategiczny partner, z którym współpraca gwarantuje nam bezpieczeństwo – dodał.

Na Kapitolu wiceminister Dziedziczak rozmawiał z członkami Grupy Parlamentarnej ds. Polski oraz odwiedził bibliotekę Kongresu. Spotkał się również z ekspertami think tanków, z którymi omawiał możliwości promocji polskich interesów w USA, a także wziął udział w śniadaniu modlitewnym - National Prayer Breakfast, z udziałem prezydenta Baracka Obamy.

Istotnym elementem wizyty było upamiętnienie ważnych miejsc dla polskiej historii. Wiceminister w towarzystwie m.in. członków Jan Karski Institute For Tolerance and Dialogue złożył kwiaty na grobie legendarnego kuriera Jana Karskiego. Symboliczny wymiar miała także wizyta w Chicago, skupiającym największą polską diasporę w USA, gdzie wiceszef MSZ odwiedził Muzeum Polskie, a także złożył kwiaty pod pomnikiem katyńskim (wcześniej także w Nowym Jorku) oraz pomnikiem Tadeusza Kościuszki z okazji 270. rocznicy jego urodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA