REKLAMA

Wiceminister spraw zagranicznych Korei gościł w Polsce

  • Autor: PAP/GP
  • 02 lutego 2016 22:14
Wiceminister spraw zagranicznych Korei gościł w Polsce Rozmowy służyły m.in. omówieniu stanu relacji dwustronnych po rozmowach premier Beaty Szydło i prezydenta Park Geun-hye. (fot. flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Katarzyna Kacperczyk z MSZ rozmawiała z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Korei Cho Tae-yulem.
• Rozmowy miały charakter doprecyzowania szczegółów, które zostały ustalone na spotkaniach przywódców obu państw w końcu 2015 roku.

Podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk rozmawiała o współpracy politycznej, handlowej, rolniczej i naukowo-technologicznej z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Korei Cho Tae-yulem. Spotkanie odbyło się 2 lutego.

Rozmowy służyły m.in. omówieniu stanu relacji dwustronnych po rozmowach premier Beaty Szydło i prezydenta Park Geun-hye, jakie miały miejsce pod koniec 2015 roku w Pradze na marginesie szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej i Republiki Korei.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że współpraca z Koreą Południową jest dla Polski szczególnie istotna z uwagi na partnerstwo strategiczne, które wiąże nasze kraje od 2013 roku.

MSZ informuje, że wiceminister Kacperczyk zadeklarowała chęć dalszego rozwoju stosunków bilateralnych, szczególnie w priorytetowych dla nas obszarach energetyki oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury.

- Oba kraje powinny też zbadać możliwość rozwoju połączeń transportowych, co pozwoliłoby nie tylko na rozwój turystyki, ale stanowiło pozytywny impuls dla wymiany handlowej - zauważyła wiceminister.- Duży potencjał dostrzegamy także w zakresie wspierania innowacyjności - dodała.

Jednym z głównych obszarów rozmów było zapewnienie dostępu do koreańskiego rynku dla polskich towarów rolno-spożywczych. Oprócz kwestii gospodarczych spotkanie poświęcone było również aktualnej sytuacji bezpieczeństwa na świecie oraz współpracy na forum ONZ.

Republika Korei jest jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów handlowych Polski - obroty handlowe w ubiegłym roku (I-IX 2015 r.) osiągnęły 2,8 mld USD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA