REKLAMA

Wiceminister Zieliński zapewnia, że ŚDM nie zostaną odwołane

  • Autor: PAP/GP
  • 24 marca 2016 08:20
Wiceminister Zieliński zapewnia, że ŚDM nie zostaną odwołane Wiceminister przypomniał, że kończą się prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej. (fot.:krakow2016.com)

• Wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.
• Rozmawiali o zabezpieczeniach Światowych Dni Młodzieży uwzględniając zagrożenia.
• Zieliński zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży.

Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu koordynującego działania służb mundurowych w zakresie przygotowań do ŚDM i szczytu NATO.

Na czele zespołu stoi właśnie wiceminister Zieliński. Spotkał się on m.in. z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.

- Panowie komendanci, dowódcy operacji i podoperacji mają pełną determinacji, żeby przygotować wszystko jak należy - powiedział Jarosław Zieliński i zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży. Dodał, że plan zabezpieczeń uwzględnia zagrożenia.

Przeczytaj: Fundusze na zabezpieczenie ŚDM

Powiedział, że on sam - na dzisiaj – jest spokojny o przygotowania do obu wydarzeń.

- Wiem doskonale, że trzeba być czujnym; świat zewnętrzny bezpieczeństwa nie gwarantuje, musimy mieć oczy i uszy otwarte i stosować odpowiednie środki do zagrożeń, które mogą się zmieniać. Ale naprawdę nie ma powodu do niepokoju, ani tym bardziej do paniki – powiedział.

Pytany czy w związku z zamachami w Brukseli może zapaść decyzja o odwołaniu Światowych Dni Młodzieży, wiceminister podkreślił, że nikt takiego zamiaru nie ma, ani nie myśli, by cokolwiek odwoływać.

Dopytywany czy rozważane są zmiany w programie, przykładowo zmiana lokalizacji mszy kończącej wydarzenie (ma się ona odbyć w Brzegach) powiedział, że taka decyzja należy do Kościoła.

Wiceminister przypomniał, że kończą się prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej.

- Służby muszą dysponować takimi narzędziami, takimi instrumentami, które zapewnią im możliwość sprawnego działania. Musimy służby wyposażyć w te środki. Ta ustawa nie będzie zawierała jakiegoś nowego katalogu uprawnień służb specjalnych, służb mundurowych; będzie zapewniała lepszą koordynację służb i środków, jakimi dysponują w sytuacjach zagrożenia. Przewiduje także stopnie zagrożeń, definiuje je – powiedział.

Przeczytaj: Antoni Macierewicz zapewnia, że Polska jest gotowa na wydarzenia latem

Zapewnił, że przygotowywana ustawa nie jest po to, by ograniczać kogokolwiek w prawach, jest po to, aby zapewnić pełniejsze, większe bezpieczeństwo pod względem zagrożeń terrorystycznych.

Zieliński poinformował również, że niebawem zostanie podpisane rozporządzenie o zakazie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym. Zakaz ma obowiązywać od 4 do 10 lipca w Warszawie (w czasie szczytu NATO) oraz od 20 lipca do 1 sierpnia na terenie woj. małopolskiego i śląskiego (podczas ŚDM).

Dodał, że gotowy jest też projekt przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia.

Wiceminister zapowiedział też, że w trakcie trwania obu wydarzeń zwiększona zostanie obsada stanowisk w centrach powiadamiania ratunkowego i przy odbiorze numeru alarmowego 112.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA