REKLAMA

Wicepremier Gliński podpisze umowy na dofinansowanie muzeów w Krakowie

 • Autor: aw/pap
 • 14 września 2016 13:03
Wicepremier Gliński podpisze umowy na dofinansowanie muzeów w Krakowie Wicepremier Piotr Gliński (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

15 września w Sali Głównej Pałacu Krzysztofory w Krakowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisze umowy o dofinansowanie projektów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Jak informuje MKiDN informuje, projekty zgłoszone przez te placówki uzyskały dofinansowanie ze środków VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury".

"Krzysztofory od nowa…"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uzyskało dofinansowanie na remont swojej siedziby głównej. Tytuł tego projektu to: "Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego".

W ramach inwestycji wykonane zostaną modernizacja i remont wszystkich kondygnacji tzw. skrzydła wschodniego Pałacu Krzysztofory (piwnice, I, II, III piętro i poddasze) wraz z instalacjami i sieciami. Zakupione zostanie również wyposażenie multimedialne i pozostały sprzęt, niezbędny do wprowadzenia w tej części pałacu nowej, wieloaspektowej wystawy stałej (oferta skupiona wokół wiodącego bloku tematycznego "Teraz Barok, czyli Pałac Krzysztofory otwiera podwoje") oraz bogatego programu edukacyjno-kulturowego.

Prace te będą zwieńczeniem przeszło dziesięcioletnich starań muzeum o przywrócenie zabytkowego pałacu do stanu dawnej świetności oraz nadanie mu wszelkich funkcjonalności, jakie powinna posiadać nowoczesna instytucja muzealna. Efektem realizacji projektu ma być "muzeum kompletne" - czyli miejsce spotkania ze sztuką, ale także przestrzeń do zabawy, dyskusji i nauki.

Koszt całkowity projektu wynosi ponad 42 mln zł, dofinansowanie unijne to blisko 30 mln zł. Realizacja ma potrwać do maja 2020 r.

Ochrona zabytkowych obiektów zajezdni tramwajowej

Kolejnym beneficjentem jest Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dofinansowanie uzyskał złożony przez tę placówkę projekt: "Rewaloryzacja zabytkowej siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na potrzeby nowoczesnego muzeum nauki i techniki".

Głównym celem działań jest ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego zabytkowych obiektów zajezdni tramwajowej Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na rzecz rozwoju nowoczesnej oferty kulturalno- edukacyjnej. Muzeum zlokalizowane jest na obszarze objętym wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz uznanym przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.

Przedmiotem projektu jest przebudowa i rozbudowa zabytkowego zespołu zajezdni tramwajowej, w tym prace polegające na udostępnieniu dla zwiedzających piwnic, które dotychczas nie były dostosowane do prowadzenia działalności kulturalnej. Dodatkowo wykonana zostanie kompleksowa konserwacja trzech zabytkowych tramwajów, modernizacja wystaw stałych oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

Dzięki realizacji tych zadań możliwe będzie prowadzenie bogatego programu kulturalnego i edukacyjnego o znaczeniu ponadregionalnym, podnoszącego jakość uczestnictwa w kulturze, który jednocześnie pozwoli na wzmocnienie kompetencji kulturowych mieszkańców oraz rozwój tożsamości kulturowej społeczeństwa.

Całkowity koszt projektu przekracza 40 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania to ponad 28 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca 2021 r.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA