REKLAMA

Wicepremier Morawiecki zachęca do oszczędzania, bo wspomaga ono wzrost PKB

  • Autor: PAP/GP
  • 16 maja 2016 14:23
Wicepremier Morawiecki zachęca do oszczędzania, bo wspomaga ono wzrost PKB Mateusz Morawiecki na panelu poświęconym gospodarce. (fot.:twitter.com/mr_gov_pl)

Trzeba się starać, by wzrost PKB był nie tylko jak najwyższy, ale i jak najzdrowszy, oparty o oszczędności, inwestycje i długofalowy plan rozwoju – powiedział w poniedziałek (16 maja) wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem ratingi trzeba brać pod uwagę, ale ich nie przeceniać.

- Musimy się starać o to, żeby ten wzrost PKB był jak najzdrowszy, nie tylko jak najwyższy. Jak najzdrowszy, to znaczy oparty o oszczędności krajowe, inwestycje i długofalowy plan rozwojowy - powiedział Morawiecki w poniedziałek w Lublinie podczas briefingu prasowego.

Jak tłumaczył, perspektywy rozwojowe są trudne, ponieważ otoczenie wokół nas jest bardzo wymagające i wskazał na konflikt na Ukrainie, spowolnienie gospodarcze w Chinach, kryzys migracyjny oraz spowolnienie w strefie euro.

- Polska nie jest gospodarką autarkiczną (samowystarczalną - PAP). 80 proc. naszego PKB to jest eksport i import. W związku z tym my jesteśmy bardzo zależni od sytuacji za granicą. I jeżeli spowolnienie w strefie euro będzie bardzo poważne, to na pewno również ucierpimy - powiedział Morawiecki.

Poproszony o komentarz do decyzji Agencji Moody's - która z piątku na sobotę utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną - Morawiecki powiedział, że pod uwagę brane są wszystkie ratingi.

- Przykładamy do nich należytą uwagę, ale ani ich nie przeceniamy w jedną, ani w drugą stronę. Wszystkie ratingi dają nam jakiś sygnał, sygnał dotyczący finansowania, poziomu kosztów obligacji, dostępności rynków międzynarodowych czy zapadalności obligacji państwowych - podkreślił.

- Trzeba to powiedzieć wprost, że dzisiaj ponad 65 proc. długu państwowego jest w rękach zagranicznych inwestorów. Więc nie możemy sobie pozwolić ani nie chcemy sobie pozwolić na to, żeby w jakikolwiek sposób tą sytuację zdestabilizować - powiedział wicepremier.

- Cieszymy się z tego, że Moody's nie obniżył tego ratingu, biorąc pod uwagę dość mocne fundamenty oraz perspektywy rozwojowe. Myślę, że przeczytali plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - dodał Morawiecki.

Na pytanie, czy już wiadomo, czy będzie nowelizacja budżetu, Morawiecki odpowiedział, że nic takiego nie jest planowane.

- Na pewno budżet tegoroczny jest pod bardzo dobrą kontrolą ministra finansów - zaznaczył.

Morawiecki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach cyklu wykładów

- Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa wygłosił wykład pt. "Koncepcja odpowiedzialnego rozwoju". Spotkał się także z przedsiębiorcami z woj. lubelskiego oraz odwiedził zakład PZL-Świdnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • eugeniusz 2016-05-16 18:51:10
    Szanowny Panie Premierze! Dlaczego w R.P., właściciel lokalu mieszkalnego w byłych zasobach spółdzielni mieszkaniowej, nie będący członkiem tej spółdzielni, JEST POZBAWIONY (przepisem art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) możliwości wpływania na sposób i formę wykonywania zarządu rzeczą wspólną? Dlaczego w R.P., tysiące Osób będących w ww. stanie formalno-prawnym, zmuszanych jest przez spółdzielnie mieszkaniowe do pokrywania wszystkich kosztów ich funkcjonowania, nawet tych nie pochodzących od nakazu ustawowego, np. członkostwa w związkach rewizyjnych? Dlaczego w toku kampanii wyborczej oszukano (świadomie) przynajmniej część ww. Osób, obiecując nie tylko nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale także realną możliwość korzystania z ustawy (2005 rok) o przekształceniu Prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA