REKLAMA

Wicepremier: Rozdźwięk między prezydentem, a rządem. Padło wiele niepotrzebnych słów

  • Autor: PAP/AT
  • 14 października 2017 11:38
Wicepremier: Rozdźwięk między prezydentem, a rządem. Padło wiele niepotrzebnych słów Na linii Pałac Prezydencki-obóz rządowy padło wiele niepotrzebnych słów - powiedział Jarosław Gowin (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda padł ofiarą bardzo ostrych ataków. Na linii Pałac Prezydencki-obóz rządowy padło wiele niepotrzebnych słów. I po naszej stronie - umownie mówiąc naszej - i po stronie ośrodka prezydenckiego. To nie były w żadnym przypadku słowa samego pana prezydenta - ocenił wicepremier Jarosław Gowin.

• Prezydent padł ofiarą bardzo ostrych ataków - powiedział Gowin.

• Uważam, że wszyscy, którzy czują się współodpowiedzialni za dobrą kondycję polskiej prawicy, powinni powściągnąć języki - zaznaczył.

• Przyznał, że liczy na porozumienie między prezydentem a obozem rządowo-parlamentarnym.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w sobotę w RMF FM wyraził opinię, że "doszło do rozdźwięku między prezydentem a obozem rządowym". "Można się zastanawiać, kto popełnił więcej błędów. Moim zdaniem więcej błędów było po naszej stronie" - przyznał.

Zdaniem wicepremiera prezydent Andrzej Duda "padł ofiarą bardzo ostrych ataków". "Ciągle jeszcze pada. Mówię to z ubolewaniem. Uważam, że wszyscy, którzy czują się współodpowiedzialni za dobrą kondycję polskiej prawicy, powinni powściągnąć języki" - podkreślił Gowin.

Jak mówił, liczy zarówno na to, że obóz Zjednoczonej Prawicy wypracuje "rozwiązania, które zyskają akceptację pana prezydenta", jak i na "mniej takich wypowiedzi, które niepotrzebnie podnoszą emocje" ze strony ośrodka prezydenckiego.

Czytaj też: Prezes PiS: Przyjęliśmy właściwe wszystkie postulaty prezydenta ws. reformy sądownictwa

Zauważył, że na linii Pałac Prezydencki-obóz rządowy padło wiele "niepotrzebnych słów". "I po naszej stronie - umownie mówiąc naszej - i po stronie ośrodka prezydenckiego. To nie były w żadnym przypadku słowa samego pana prezydenta" - zaznaczył.

Wicepremier ocenił, że model urzędu prezydenta w Polsce wskazuje na jego ponadpartyjność. "Ci, którzy chcieliby wciągać pana prezydenta Dudę w utarczki partyjne, czyniliby szkodę i jemu samemu, i polskiemu państwu" - podkreślił.

Gowin zauważył również potrzebę równowagi między pozycją prezydenta a rządu. "Pozycją prezydenta jako jednak arbitra - nie przedstawiciela obozu rządowego, tylko arbitra i mediatora - a z drugiej strony pozycją obozu rządowego, który ma samodzielną większość, ale nie ma większości konstytucyjnej i my też musimy przyjąć to z pokorą" - powiedział.

Wicepremier przyznał, że liczy na porozumienie między prezydentem a obozem rządowo-parlamentarnym w związku z reformą sprawiedliwości. Jak ocenił, propozycje poprawek do ustaw dotyczących SN i KRS, które obóz Zjednoczonej Prawicy przedstawił Andrzejowi Dudzie, "co do zasady realizują jego oczekiwania".

"Opozycja w przypadku impasu, w przypadku niezdolności do wyłonienia członków KRS większością 3/5, w tym drugim kroku będzie miała zagwarantowany wybór sporej liczby sędziów" - zaznaczył Gowin.

Prezydent we wtorek otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o SN i KRS. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS będących sędziami.

Andrzej Duda zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące SN i KRS pod koniec września. Ich przygotowanie zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA