REKLAMA

Wicepremier Węgier: Polsko-węgierska przyjaźń trwa tysiąc lat, i będzie trwała dłużej

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 17:25
Wicepremier Węgier: Polsko-węgierska przyjaźń trwa tysiąc lat, i będzie trwała dłużej 10 lat temu, 24 marca 2006 r., ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Laszlo Solyom odsłonili w Gyoer pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Przyjaźń polsko-węgierska była aktualna nie tylko przez 1000 lat, ale jest żywa również dziś - oświadczył w piątek wicepremier Węgier Zsolt Semjen w Gyoer.
• Z okazji 10. Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wspominano tam b. prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Semjen podkreślił, że wielokrotnie wypróbowana w wichrach historii przyjaźń polsko-węgierska wyraża się braterską więzią i jednością w reprezentowaniu wspólnych interesów, między innymi solidarnością obronną w ramach Grupy Wyszehradzkiej w sprawie migracji, a także tym, że nie dopuszczamy do stosowania brukselskiej antypolskiej podwójnej miarki wobec rządu polskiego i Polski.

- Silna więź między dwoma narodami jest jakością, której nie wolno zatracić. Wspólną przyjaźń, która pozostała niezerwana przez wieki, należy pielęgnować także w dzisiejszych warunkach - dodał.

Semjen przypomniał, że 10 lat temu, 24 marca 2006 r., ówcześni prezydenci Lech Kaczyński i Laszlo Solyom odsłonili w Gyoer pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej, przedstawiający dwa splecione dęby, a rok później z inicjatywy obu prezydentów ustanowiono 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wicepremier przypomniał wydarzenia z życia Lecha Kaczyńskiego oraz jego tragiczną śmierć.

- Lech Kaczyński zginął tak, jak żył - służąc ojczyźnie - oznajmił.

Przeczytaj: Obchody 10 kwietnia w Polsce

Ustanawiając w 2007 r. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, posłowie podkreślili w uchwale, że wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń.

W uchwale przypomniano też wspólnych bohaterów z historii Polski i Węgier: króla Stefana Batorego, z pochodzenia Węgra, za panowania którego w drugiej połowie XVI w. Polska przeżywała jeden ze swych najświetniejszych okresów, i gen. Józefa Bema, który wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. Wspomniano również pomoc, jakiej Polacy udzielili w 1956 roku uczestnikom i ofiarom powstania węgierskiego.

Parlamenty Polski i Węgier 2016 rok ustanowiły rokiem solidarności między obu krajami w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA