REKLAMA

Wiceprezes IPN: w narracji historycznej polski głos jest zbyt słaby

  • Autor: pt/pap
  • 13 lutego 2018 09:15
Wiceprezes IPN: w narracji historycznej polski głos jest zbyt słaby W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN, zapowiadając jednocześnie, że skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego (fot.ipn)

W narracji historycznej, którą toczymy, polski głos jest zdecydowanie zbyt słaby. Obawiam się, że obecnie nie my sami, ale ktoś inny opowiada o postawach Polaków w czasie II wojny światowej - powiedział we wtorek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN, zapowiadając jednocześnie, że skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wprowadza m.in. karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Ustawa wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

"To ogromne zaskoczenie dla nas wszystkich. Kto by mógł do niedawna jeszcze pomyśleć, że działalność Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce będzie obiektem troski jednocześnie rządów Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela, Ukrainy i Bóg wie jeszcze kogo" - powiedział Szwagrzyk, pytany w Polskim Radiu 24 o dyskusję toczącą się nt. zapisów noweli o IPN. Ocenił, że w efekcie tej dyskusji "świat się dowiedział", że nie było "polskich obozów śmierci".

Zdaniem Szwagrzyka, polski głos w narracji historycznej "jest zdecydowanie zbyt słaby". "Obawiam się, że to jest czas, kiedy nie my, ale ktoś inny mówi o naszej historii, o naszych postawach i nas samych w czasie drugiej wojny światowej" - powiedział.

Na początku lutego, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • lubnauerowiecki 2018-02-16 01:02:18
    Polak Polakowi wilkiem. Tak było od wieków i tak jest do dzisiaj. Wystarczy popatrzyć co wyrabia Schetyna, Petru, Trzaskowski, Lewandowski, Thun von, Tusk i im podobni w Kraju i zagranicą. I jeszcze za to im płacą ogromne pieniądze.
  • Cyborg28 2018-02-13 16:22:38
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "W narracji historycznej, którą toczymy, polski głos jest zdecydowanie zbyt słaby. Obawiam się, że obecnie nie my sami, ale ktoś inny opowiada o postawach Polaków w czasie II wojny światowej - powiedział we wtorek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk." Uwaga. Święte słowa. Ale czyż może być inaczej, skoro - korzystając ze zdradzenia Polski przez zachodnich "aliantów" oraz pustki po wymordowaniu lub odsunięciu polskiej inteligencji ZSRR dokonał jej "podmiany" na kadry jemu służące, po których nawet dziś na polską rację stanu mają jeszcze bardzo mocne wpływy już ich wnuczki i wnukowie? Przecież to nie przypadek, że do dziś nie ustalono naukowo, kto witał napastniczą armię czerwoną 17.09.1939 r. kwiatami i bramami triumfalnymi, kto tworzył milicję na okupowanych terenach, która weszła w szeroką kolaborację z NKWD, gorliwie uczestnicząc w denuncjowaniu polskich patriotów, masowych aresztowaniach rodaków, ich ograbianiach, torturach i mordach oraz masowych "zsyłkach" na bezkresne tereny Kraju Rad? Czy to przypadek, że podczas gdy Niemcy (jako państwo) oraz Izrael wyszukały na terenach Kraju Rad swych rodaków oraz zapewniły im godny powrót i urządzenie się w tych państwach, do dziś nieokreślona ilość naszych zesłańców oraz ich potomków żyje w nędzy i poniżeniu na rozległych terenach byłego "Imperium Zła", a żaden rząd polski nie zajął się poważnie ich wyszukaniem, poinformowaniem, godnym sprowadzeniem do kraju i udzieleniem im pomocy w urządzeniu się?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA