REKLAMA

Wiceszef MSWiA z okazji święta strażaków: poprawa ochrony przeciwpożarowej priorytetem rządu

  • Autor: PAP/AS
  • 01 maja 2016 16:24
Wiceszef MSWiA z okazji święta strażaków: poprawa ochrony przeciwpożarowej priorytetem rządu "Jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest poprawa warunków funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej" (fot. pixabay.com)

Strażacy są zawsze pierwsi, gdy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy środowisko - napisał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w liście do strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, który przypada 4 maja. Zapewnił, że poprawa ochrony przeciwpożarowej to priorytet rządu.

"Jesteście zawsze pierwsi tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy środowisko. Nawet w najtrudniejszych warunkach niesiecie pomoc potrzebującym, bez względu na własne bezpieczeństwo, nie szczędząc sił, a nawet narażając własne życie" - napisał Zieliński w liście do strażaków, przekazanym PAP w niedzielę.

"W dniu waszego święta życzę wam, funkcjonariuszki i funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, byście wciąż z niesłabnącym oddaniem i poświęceniem służyli ludziom i naszej ojczyźnie" - napisał Zieliński. Podkreślił, że państwo polskie potrzebuje sprawnych instytucji, wśród których formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają do wypełnienia szczególną misję.

Straż pożarna - napisał wiceszef MSWiA - jest nie tylko służbą ochrony przeciwpożarowej, ale też ratuje ludzi, dobytek, przyrodę w wypadkach komunikacyjnych, zdarzeniach ekologicznych czy podczas klęsk żywiołowych. "Na was – funkcjonariuszki i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhny i druhowie ochotnicy, zawsze można liczyć, niezależnie od okoliczności. W systemie ratowniczym i w sferze bezpieczeństwa obywateli spełniacie swoją rolę w sposób wzorcowy. Docenia to polskie społeczeństwo obdarzając waszą służbę najwyższym zaufaniem" - napisał Zieliński.

Podkreślił, że jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości jest poprawa warunków funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej. "Została podjęta decyzja o zmianie dotychczasowego modelu zlecania zadań publicznych jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, która ma na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie środków publicznych oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom strażaków ochotników w zakresie wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy oraz środki ochrony osobistej" - napisał wiceminister spraw wewnętrznych.

Przypomniał, że w ustawie budżetowej na rok 2016 kwota dotacji dla OSP została zwiększona w łącznej wysokości do 126 mln zł. Składają się na nią środki z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i zakładów ubezpieczeń społecznych.

Zieliński dodał, że ważnym źródłem finansowania OSP są też jednostki samorządu terytorialnego. Podkreślił, że przygotowywana nowa edycja programu modernizacji służb mundurowych MSWiA na lata 2017-2020 również przewiduje wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zieliński nawiązał też do 225. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja, która przypada we wtorek. Zaznaczył, że "idee Konstytucji 3 Maja w kontekście troski o dobro wspólne i przyszłość Polski brzmią i dzisiaj aż nadto aktualnie". Jak zaznaczył, są to: "potrzeba bezpieczeństwa państwa i obywateli, wzmocnienie własnej armii, realna ocena sojuszy międzynarodowych, patriotyczny solidaryzm wszystkich stanów, sprawiedliwość społeczna, równość obywateli wobec prawa, sprawność organów państwa, umacnianie wspólnoty narodowej czy wreszcie

udzielanie poparcia ludziom odpowiedzialnym za losy Ojczyzny, którzy nie są podatni na obce wpływy oraz kierują się interesem narodowym i polską racją stanu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA