REKLAMA

Więcej broni w samolotach. Żandarmeria Wojskowa ma nowe uprawnienia

  • Autor: GP
  • 12 września 2016 14:31
Więcej broni w samolotach. Żandarmeria Wojskowa ma nowe uprawnienia Żandarmeria Wojskowa jest specjalną częścią polskich sił zbrojnych, która podlega Ministerstwu Obrony Narodowej (MON). (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Od piątku (9 września) poszerzono uprawnienia Żandarmerii Wojskowej i Służby Celnej.
• Żandarmi w ramach pełnionych obowiązków mogą zabierać broń na pokład samolotów.
• Nadal jednak muszą taki zamiar zgłaszać w Warszawie.

Rada Ministrów znowelizowała przepisy dotyczące wnoszenia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego na pokładach statków powietrznych. Regulacje te mają status rozporządzenia. W ramach zmian przepisów, które weszły w życie od piątku (9 września) żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wnosić broń na pokład statków powietrznych.

Osiem formacji do tej pory mogło posługiwać się bronią w samolotach. Były to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencja Wywiadu, Biura Ochrony Rządu (BOR), Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), Policja, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Straż Graniczna.

Teraz dziesięć służb będzie uprawnionych do tego działania. Dodano Służbę Celną oraz właśnie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej (ŻW).

Oceń ministra obrony narodowej

Portal polska-zbrojna.pl, zajmujący się tematyką wojskowo-militarną precyzuje: - Żandarm nie może ot tak sobie wejść na pokład statku powietrznego z bronią lub środkami przymusu bezpośredniego - pisze w komentarzu do rozporządzenia portal. - Zamiar ich wniesienia będzie każdorazowo zgłaszany przez pracowników Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Żandarmeria Wojskowa jest specjalną częścią polskich sił zbrojnych, która podlega Ministerstwu Obrony Narodowej. Należy do elitarnych formacji Wojska Polskiego.

Żandarmeria upatruje początków jeszcze w okresie Pierwszej Rzeczpospolitej Szlacheckiej, gdy w ramach szlachty polskiej istniały specjalne funkcje dla osób pilnujących dyscypliny w ramach formujących się sił pospolitego ruszenia.

- W sierpniu 2001 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, w której szczegółowo określono właściwość, zadania oraz obowiązki i uprawnienia Żandarmerii Wojskowej w Siłach Zbrojnych RP - pisze o sobie ŻW. Na podstawie Ustawy wcielono w życie okołoustawowe akty prawne co do wykonywania zadań przez Żandarmerię Wojskową (rozporządzenia i zarządzenia) oraz porozumienia wewnątrzresortowe i międzyresortowe szczegółowo regulujące zasady współpracy Żandarmerii Wojskowej z innymi podmiotami bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Cele ŻW to m.in. zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, kontrola żołnierzy nie będących na służbie, kontrola osób przebywających na terenie jednostek wojskowych i ochrona takich obiektów.

Komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej jest płk Tomasz Połuch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA