REKLAMA

Wiek emerytalny będzie niższy - prezydent podpisał ustawę

  • Autor: PAP/MN
  • 19 grudnia 2016 11:24
Wiek emerytalny będzie niższy - prezydent podpisał ustawę Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. (fot. prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (19 grudnia) ustawę, która przewiduje obniżenie wieku emerytalnego.
• Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezmiernie ważną" - powiedział prezydent tuż pod podpisaniu ustawy.

Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy; trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r., pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-12-19 12:58:58
    Dziękuję za dotrzymanie słowa, jednak trzeba do tej sprawy jeszcze wrócić, bo przecież panie żyją o ok.8 lat dłużej, a ponieważ chcą równouprawnienia to trzeba raczej zrównywać wiek, a przynajmniej staż pracy- uwzględniając okres wychowawczy?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA