REKLAMA

Wielka Brytania: Minister Adam Kwiatkowski spotkał się z Polonią

 • Autor: PAP/AT
 • 17 października 2016 07:18
Wielka Brytania: Minister Adam Kwiatkowski spotkał się z Polonią Wizyta prezydenckiego ministra w Londynie miała podkreślić zobowiązanie Kancelarii Prezydenta do regularnego kontaktu ze społecznościami polskimi poza granicami kraju (Adam Kwiatkowski, fot. Facebook)

• Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zakończył trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii.
• W trakcie wizyty spotkał się z przedstawicielami szkół polonijnych, a także wziął udział m.in. w konferencji historycznej o wkładzie Polaków w złamanie Enigmy.

W trakcie swojego pobytu w Londynie Kwiatkowski powtórzył, że Kancelaria Prezydenta ma nadzieję, że "jeszcze w tym roku" w parlamencie zostanie przegłosowany prezydencki projekt przyznania wszystkim uczniom polonijnych szkół poza granicami Polski prawa do uzyskania polskich legitymacji szkolnych. Dzięki nim dziesiątki tysięcy dzieci otrzymają prawo do otrzymywania zniżek na transport i wejście do instytucji kultury podczas pobytów w Polsce.

"Dzięki tym wszystkim, którzy w Wielkiej Brytanii od lat angażują się w życie polskich szkół, prowadzonych często społecznie przez rodziców, trwa polskość i kolejne pokolenia dorastają w bliskim kontakcie z Polską" - podkreślił Kwiatkowski, dodając, że pomysł tej ustawy narodził się właśnie po konsultacjach z brytyjską Polonią.

Wizyta prezydenckiego ministra w Londynie miała podkreślić zobowiązanie Kancelarii Prezydenta do regularnego kontaktu ze społecznościami polskimi poza granicami kraju, a także wspierania polskich placówek edukacyjnych oraz wzmocnienia dyplomacji historycznej i sportowej poza granicami kraju.

"Intensywny plan mojej wizyty pokazuje jak wiele tutaj dzieje się dobrego. Te słowa, które prezydent wypowiedział w parlamencie, że chce budować wspólnotę Polaków, nie tylko tych mieszkających w Polsce, ale także tych żyjących za granicą znaczą bardzo wiele i podejmujemy szereg działań w tym kierunku" - powiedział minister.

Czytaj też: Dziedziczak: sprawy Polonii są priorytetem dla obecnego rządu

Kwiatkowski, który jednocześnie pełni funkcję szefa gabinetu prezydenta RP, przebywał w Londynie od piątku, kiedy spotkał się z wdową po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karoliną Kaczorowską.

W sobotę prezydencki minister uczestniczył w otwarciu odbywającej się w ambasadzie RP w Londynie konferencji poświęconej polskiemu wkładowi w tzw. "sztafetę Enigmy", czyli wspólne wysiłki polskich, francuskich i brytyjskich kryptografów prowadzących do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Kwiatkowski odwiedził także Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Hanwell w zachodnim Londynie, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela.

Wczesnym sobotnim popołudniem minister obejrzał z kolei z trybun Brentford Fountain Leisure Centre mecz zarządzanej przez polską społeczność drużyny siatkarskiego mistrza Anglii, Polonii Londyn. W pierwszym meczu tegorocznego Pucharu Anglii, broniąca tytułu Polonia pokonała Cheltenham & Gloucester VC 3:0.

W sobotni wieczór Kwiatkowski odwiedził Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie, gdzie obejrzał premierowy pokaz "Zemsty" Aleksandra Fredry. W pierwszych dniach po czerwcowym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej POSK padł ofiarą motywowanego nienawiścią na tle narodowościowym ataku wandali, którzy zamalowali front budynku ksenofobicznym hasłem pod adresem polskiej społeczności.

W niedzielę Kwiatkowski wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Weteranka powstania warszawskiego, a po wojnie działaczka polonijna oraz wieloletnia dziennikarka Radia Wolna Europa i BBC World Service Krystyna Cywiński została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą Janina Bytniewska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei trzy przedstawicielki polonijnego środowiska edukacyjnego - Maria Działowska, Grażyna Ross i Monika Sawicka-Wolna - zostały nagrodzone Złotym Krzyżem Zasługi.

Prezydencki minister wziął też udział w niedzielnej mszy w polskim kościele, a następnie uczestniczył w centralnych obchodach Dnia Nauczyciela organizowanych przez obchodzące w tym roku swoje 75-lecie Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą. Wieczorem otworzył z kolei w Windsor Hall na Ealingu wystawę poświęconą pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA