REKLAMA

Wielka Brytania wychodzi z UE. We wtorek nadzwyczajna sesja PE

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 11:44
Wielka Brytania wychodzi z UE. We wtorek nadzwyczajna sesja PE "Jesteśmy bardzo zasmuceni decyzją wyborców w Wielkiej Brytanii - powiedział Schulz (Fot. : www.europarl.europa.eu)

We wtorek (28 czerwca) rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego, który przyjmie rezolucję podsumowującą wynik brytyjskiego referendum i nakreślającą dalsze kroki, jakie ma podjąć Unia Europejska - poinformował szef PE Martin Schulz.

Decyzję podjęto na spotkaniu konferencji przewodniczących PE, czyli liderów grup politycznych. "Jesteśmy bardzo zasmuceni decyzją wyborców w Wielkiej Brytanii - powiedział Schulz. - To trudny moment dla UE i dla Wielkiej Brytanii".

Według niego Parlament Europejski będzie odgrywał aktywną rolę w rozmowach dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. "Chcemy, by był to proces konstruktywny" - podkreślił. O procedurze wyjścia kraju z UE mówi artykuł 50 traktatu lizbońskiego, którzy przewiduje, że "każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii". Umowa dotycząca warunków wystąpienia jest zawierana po uzyskaniu zgody PE.

Czytaj też: Europoseł Ujazdowski: Brexit to samookaleczenie się Europy

Szef europarlamentu podkreślił, że liderzy grup politycznych reprezentujący zdecydowaną większość europosłów zwrócili uwagę podczas piątkowego spotkania, że po obu stronach, zarówno w UE jak i Wielkiej Brytanii, potrzebna jest stabilność. "Obie strony powinny wzajemnie szanować różne opinie. Wielka Brytania zdecydowała się wyjść, dlatego kraje, które zostają w UE, muszą przedyskutować, jak ją poprawić i jak bronić w nadchodzących miesiącach zwłaszcza strefy euro" - ocenił Schulz.

Zwrócił uwagę na zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych i osłabianie się brytyjskiego funta. "Wchodzimy w burzliwy czas, dlatego potrzebujemy stabilności" - uzasadniał szef PE.

Schulz zaznaczył, że z prawnego i proceduralnego punktu widzenia konieczna jest ocena, jakie będą kolejne kroki po decyzji Brytyjczyków. "Odnotowujemy zapowiedź rezygnacji premiera Davida Camerona w październiku. Będzie to na pewno przedmiotem debaty na spotkaniu Rady Europejskiej we wtorek" - przewiduje szef PE.

Z ostatecznych rezultatów czwartkowego referendum, ogłoszonych w piątek przez brytyjską komisję wyborczą, wynika, że 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem kraju w UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA