REKLAMA

Wielkanocna manifestacja KOD przed KPRM

 • Autor: PAP/AS
 • 27 marca 2016 14:51
Wielkanocna manifestacja KOD przed KPRM Lider KOD zapowiedział także, że 1 kwietnia delegacja Komitetu jedzie z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych (fot. Lukasz2/Wikipedia CC0)

Kilkudziesięciu zwolenników Komitetu Obrony Demokracji manifestowało w Niedzielę Wielkanocną przed kancelarią premiera pod hasłem "BonŻur WOLNOŚĆ!", domagając się od rządu publikacji orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

"Dzisiaj mówimy przede wszystkim o tym, że jesteśmy razem, jesteśmy w życzliwej, świątecznej atmosferze, spotykamy się, jako miłośnicy demokracji, obrońcy naszej wolności" - powiedział PAP w niedzielę lider KOD Mateusz Kijowski.

Kijowski, wraz z obecnym na manifestacji szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru, złożyli zgromadzonym życzenia świąteczne, a także przestawili licznik ustawiony przed KPRM, który wskazuje dni, jakie upłynęły od wydania orzeczenia TK. "Mamy 18-stkę na liczniku, więc licznik już jest dorosły. 18 dni miał rząd na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to długi czas, ponieważ mieli to opublikować w kilka godzin" - zaznaczył Kijowski.

Lider KOD zapowiedział także, że 1 kwietnia delegacja Komitetu jedzie z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. "Będziemy się spotykać z przedstawicielami administracji, z przedstawicielami Senatu, ze środowiskami akademickimi, wszystko na zaproszenie Freedom House" - wyjaśnił.

W trakcie manifestacji przedstawiciele KOD częstowali przechodniów świątecznymi wypiekami, a także żurkiem oraz zachęcali do wpisywania się do księgi zatytułowanej #BeataDrukujWyrokNiezwłocznie, która po zapełnieniu ma zostać doręczona do KPRM.

Mazowiecki KOD zorganizował także akcję dla warszawiaków pt. "200 jaj bez ogłoszonego wyroku!". "Zorganizowaliśmy punkt malowania jaj wielkanocnych i wystawiliśmy tablicę, co z tymi jajami zrobić, jak już zostanę pomalowane" - tłumaczył PAP koordynator KOD regionu mazowieckiego Piotr Wieczorek.

Pikietę przed KPRM kontynuuje także Komitet Obrony Demokracji Przed PiS-em - organizacja, która utożsamia się z szyldem KOD, ale sprzeciwia się przywództwu Mateusza Kijowskiego. Dwóch przedstawicieli organizacji, w tym jeden z liderów, głoduje w intencji opublikowania przez rząd orzeczenia TK.

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których skład TK powinien być 15-osobowy, a TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu. Według rządu "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować.

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jak dotąd, wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK. Prokuratura prowadzi czynności sprawdzające w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • patriota 2016-03-31 09:56:55
  Dobra robota Komitet Obrony Demokracji, najszczersze wyrazy uznania!
 • Petrusk 2016-03-27 21:43:10
  Ale jaja - jak berety Elżbiety!
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-03-27 20:24:25
  Do wdzivny: Prawdopodobnie są takie założenia PiS, sparaliżować Trybunał Konstytucyjny! Można się tylko domyślać nad jak kluczowymi sprawami niewygodnymi dla PiS w najbliższych miesiącach Trybunał Konstytucyjny miałby orzekać.
 • wdzivny 2016-03-27 19:14:36
  Dziwne rozumowanie. Najpierw TK ma się dostosować do uchwały sejmu, a potem dyskutowć i orzekać, czy ta właśnie ustawa jest zgodna z konstytują. Najpierw przyjąć nowo wybranych sędziów, a potem ich ewentualnie wyrzucić. Przecież gołym okiem widać, że sejm bezprawnie ingeruje w instytucję, która ma być niezależna, a orzekanie w takiej masie sędziów spraliżowało by jego prace całkowicie. By to dostrzec nie trzeba mieć nawet prawniczego wykształcenia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA