REKLAMA

Witold Waszczykowski udaje się do Genewy na obrady ONZ

  • Autor: PAP/GP
  • 02 marca 2016 07:43
Witold Waszczykowski udaje się do Genewy na obrady ONZ Jednym z tematów będzie promocja polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (fot.:wikipedia.org/CC BY 2.0)

Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się w środę (2 marca) do Genewy, by wziąć udział w sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Minister wygłosi przemówienie na tym forum i przeprowadzi rozmowy m.in. na temat polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Minister Waszczykowski będzie uczestniczył w najważniejszej dorocznej debacie w systemie Narodów Zjednoczonych poświęconej prawom człowieka z udziałem ponad 100 uczestników wysokiego szczebla - powiedział dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Jak poinformował, szef polskiej dyplomacji wygłosi przemówienie podczas tzw. segmentu wysokiego szczebla Rady Praw Człowieka. Ponadto Waszczykowski spotka się z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeidem Ra'adem Al-Husseinem.

- Głównymi tematami rozmów z Wysokim Komisarzem będą: sytuacja na Ukrainie i kwestia ochrony mniejszości religijnych i narodowych. Omówiona zostanie także działalność Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych i jego biura - wskazał Sobczak.

Jak podkreślił, wizyta w Genewie będzie także okazją do spotkań dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Mongolii Lundegiem Purewsurenem oraz minister spraw zagranicznych Republiki Kolumbii Marią Angelą Holguin Cuellar.

- Jednym z tematów będzie promocja polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczył szef biura prasowego MSZ. Zaplanowane jest również spotkanie Waszczykowskiego z dyrektorem Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa Christianem Dusseyem.

Przeczytaj: MSZ zarzuca opozycji wykorzystywanie Komisji Weneckiej politycznie

Polska zabiega o uzyskanie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019.

Rada Praw Człowieka ONZ jest organem systemu Narodów Zjednoczonych odpowiedzialnym za promocję i ochronę praw człowieka oraz podstawowych wolności. Jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA