REKLAMA

Witold Waszczykowski: Wprowadzenie sankcji na członka UE jest nierealne

  • Autor: PAP/AT
  • 20 grudnia 2017 09:12
Witold Waszczykowski: Wprowadzenie sankcji na członka UE jest nierealne Zdaniem szefa MSZ w Brukseli wobec Polski nie ma żadnej procedury sankcyjnej (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

Nie urzędnicy decydują o rozwoju Unii Europejskiej, a państwa członkowskie. Do wprowadzenia sankcji na członka UE potrzebna jest jednomyślność pozostałych państw UE, co jego zdaniem jest nierealne - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

• W środę (20 grudnia) KE ma podjąć decyzję ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 unijnego traktatu

• Nie wprowadzamy rewolucyjnych zmian, ale importujemy te, które istnieją w innych państwach UE - zaznaczył Waszczykowski.

• Nie zgadzamy się na podwójne standardy, jeśli tam te rozwiązania mogą istnieć, a w polskiej demokracji nie są akceptowane - dodał.

W środę (20 grudnia) KE ma podjąć decyzję ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 unijnego traktatu związanego z przestrzeganiem wartości Wspólnoty, co ma związek ze zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Szef polskiego MSZ wyjaśnił w TVP 1, że Polska "importuje rozwiązania, które już istnieją w wielu państwach członkowskich UE". "Nie zgadzamy się na podwójne standardy, jeśli tam, w innych państwach europejskich, tzw. starej demokracji, te rozwiązania mogą istnieć, a w polskiej, tzw. nowej demokracji, te rozwiązania nie są akceptowane przez urzędników unijnych" - podkreślił Waszczykowski.

Czytaj też: Tusk: Mam nadzieję, że KE nie uruchomi art. 7 traktatu UE wobec Polski

Jego zdaniem w Brukseli wobec Polski "nie ma żadnej procedury sankcyjnej", ale trwa "dyskusja interpretacyjna" z urzędnikami unijnymi. "Mamy swoje problemy interpretacyjne tego, co się dzieje w Polsce - naszych reform - z urzędnikami w Brukseli" - zaznaczył.

Dodał, że to nie urzędnicy decydują o rozwoju Unii Europejskiej, a państwa członkowskie. "Państwa członkowskie UE, państwa członkowskie NATO traktują nas nadal jak poważnego partnera" - ocenił. Zauważył, że do wprowadzenia sankcji na członka UE potrzebna jest jednomyślność pozostałych państw UE, co jego zdaniem jest "nierealne".

Czytaj też: Claude-Juncker: Nie jesteśmy na wojnie z Polską

Zdaniem Waszczykowskiego zachowanie urzędników UE należy rozumieć "jako brak zrozumienia tego, co się dzieje w Polsce, jako próbę stygmatyzowania Polski i odseparowania Polski od niektórych decyzji UE w przyszłości". Dodał, że polski rząd jest "przygotowany na wszystkie opcje".

Uruchomienia art. 7 unijnego traktatu związanego z przestrzeganiem wartości Wspólnoty byłoby bez precedensu, nałożenie sankcji na Polskę możliwe byłoby jednak przy jednomyślnej zgodzie państw członkowskich. Węgry wielokrotnie deklarowały, że takiej decyzji nie poprą.

Komisja w środę może także wykonać kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA