REKLAMA

Wizyta Angeli Merkel w Polsce. Jarosław Gowin: jest szansa, by relacje Polska-Niemcy były cieplejsze

 • Autor: aw/PAP
 • 19 marca 2018 14:38
Wizyta Angeli Merkel w Polsce. Jarosław Gowin: jest szansa, by relacje Polska-Niemcy były cieplejsze Angela Merkel (fot. Shutterstock)

Niemcy są dla Polski strategicznym partnerem - ocenił w poniedziałek (19 marca) wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem jest szansa, by relacje polsko-niemieckie były nie tylko ważne, ale i dużo cieplejsze niż do tej pory.

W poniedziałek  (19 marca) wieczorem kilkugodzinną wizytę w Warszawie złoży - pierwszy raz po ponownym objęciu urzędu - kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotkać ma się z premierem Mateuszem Morawieckim. A także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Gowin pytany był w poniedziałek w Warszawie podczas konferencji prasowej o relacje między Polską a Niemcami.

"Niemcy są dla Polski strategicznym partnerem, ale również Polska jest dla Niemiec jednym z najistotniejszych partnerów, tego europejskiego, można powiedzieć, supermocarstwa" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego i dodał, że po Brexicie znaczenie Niemiec w Europie wzrosło.

Gowin przypomniał, że kanclerz Angela Merkel odwiedza Polskę jako drugi kraj w swojej nowej kadencji - po wizycie we Francji. Odnosząc się do relacji polsko-niemieckich wicepremier powiedział: "Moim zdaniem jest szansa, by te relacje były nie tylko ważne, ale i dużo cieplejsze niż do tej pory".

Proszony o komentarz w sprawie gazociągu Nord Stream 2 Gowin powiedział: "Podtrzymujemy nasze stanowisko dotyczące Nord Stream 2. Uważamy, że powstanie tego gazociągu jest sprzeniewierzeniem się europejskiej solidarności, co jest szczególnie ważne w ostatnich tygodniach wobec bardzo agresywnej polityki rosyjskiej. Tu na pewno żadnej zmiany stanowiska polskiego rządu nie będzie".

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Po poprzednim spotkaniu, w lutym w Berlinie, szefów rządów Polski i Niemiec, premier Morawiecki i kanclerz Merkel oświadczyli, że mają różne poglądy, jeżeli chodzi o Nord Stream 2. Kanclerz Niemiec mówiła, że dla jej kraju to jest projekt gospodarczy, że Niemcy są za dywersyfikacją dostaw energii i że według Niemiec, Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji.

Premier Morawiecki powiedział, że nie zgadza się z takim podejściem, że "Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja, bo to jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą". Podkreślił, że Polska wskazuje też na "ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu".

W poniedziałek Gowin odniósł się też do relacji polsko-niemieckich w kontekście kwestii podjętej przez Komisję Europejską procedury ws. praworządności w Polsce.

"Mamy świadomość, że jest spora przestrzeń różnic między rządem polskim a niemieckim, a szerzej - Polską a KE. Mam nadzieję, że pomogą nasze wyjaśnienia. A też pewne korekty naszego projektu reformy wymiaru sprawiedliwości doprowadzą do tego, że źródło nieporozumień i różnicy zdań w stosunkach polsko-niemieckich w najbliższych tygodniach - najdalej miesiącach - zniknie" - powiedział wicepremier. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA