REKLAMA

Wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych

  • Autor: PAP/JS
  • 25 lipca 2016 10:49
Wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych Polska gorączkowo przygotowuje się do przyjazdu papieża - ocenia "FT" (fot.: pixabay.pl)

Pierwsza wizyta w Polsce papieża Franciszka, który w środę (27 lipca) przyleci do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, odbije się szerszym echem niż większość jego pielgrzymek oraz będzie testem papieskich zdolności dyplomatycznych - pisze "Financial Times".

"Wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu zapytany przez +FT+, czy władze bardziej przejmowały się lipcową wizytą (na szczycie NATO) prezydenta USA Baracka Obamy, czy przyjazdem papieża Franciszka, odpowiedział bez wahania: +papieża Franciszka, oczywiście+".

Polska gorączkowo przygotowuje się do przyjazdu papieża - ocenia "FT".

Dziennik zaznacza, że "90 proc. polskich obywateli to katolicy", a Kościół katolicki odegrał ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obaleniu komunizmu w 1989 roku. Jednak zdaniem "FT" "mimo uwielbienia, jakim Polacy darzą papieża i jego Kościół, oraz ekscytacji, jaką wśród Polaków wywołuje pierwsza wizyta Franciszka w ich kraju, ta pięciodniowa pielgrzymka będzie także testem papieskich zdolności dyplomatycznych".

"FT" ocenia, że "przed Franciszkiem wysoko postawiona poprzeczka; (...) papież Jan Paweł II jest w Polsce bohaterem (...) i praktycznie narodową świętością. Jan Paweł II jednocześnie popierał konserwatywny katolicyzm, nadal wyznawany przez polskich duchownych, choć jest to niezgodne z drogą reformatorską, którą obrał obecny papież".

Czytaj też: ŚDM: Premier w Krakowie. Beata Szydło odwiedzi Sanktuarium Świętego Jana Pawła II

"Ponadto przywódcy Kościoła w Polsce są sprzymierzeni z nacjonalistycznym rządem, który odmówił przyjęcia uchodźców uciekających przed wojną na Bliskim Wschodzie, co stoi w jawnej sprzeczności z apelem Franciszka do europejskich krajów, by zrobić więcej, aby pomóc migrantom" - zauważa dziennik.

Jednak "zdaniem watykańskich obserwatorów jest mało prawdopodobne, by Franciszek - choć zazwyczaj szczery - udzielił władzom w Warszawie reprymendy w związku z ich postawą wobec uchodźców, z obawy, by nie zawstydzić gospodarzy" - pisze "FT". Gazeta dodaje, że podczas papieskiej wizyty będą okazje, by wyrazić pod adresem polskich władz niewypowiedzianą krytykę, m.in. w czasie czuwania modlitewnego, podczas którego o swoim świadectwie opowie pewna Syryjka.

"Ta sprawa będzie wisieć w powietrzu, jednak papież będzie starał się utrzymać ją z dala od debaty publicznej" - cytuje "FT" słowa watykańskiego korespondenta katolickiego tygodnika "Tablet" Christophera Lamba.

Na potwierdzenie tej tezy "FT" przytacza słowa rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego, który w zeszłym tygodniu ocenił, że "Polska dla Franciszka to nowość; nie zna jej i nigdy tam nie był". Zdaniem dziennika Franciszek nie ma doświadczenia w kontaktach z Polską, a "watykańscy urzędnicy sugerowali, iż głównym celem wizyty Franciszka w Polsce jest zbudowanie więzi" z tym krajem i jego obywatelami - podkreśla "Financial Times".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2016-07-25 13:42:53
    O nowym podziale wpływów w pojałtańskim świecie zadecydowali prezydent U S A Reagan i gensek kompartii sowieckiej Gorbaczow. Polegało to głównie na tym, że ZSRR wycofał się z szeregu krajów środkowo-europejskich, a Zachód z USA na czele zobowiązał się nie instalować na tym terenie strategicznych sił NATO i USA, co teraz wyraża się w uruchomieniu aż 4 "wędrujących" batalionów NATO do osładzania ambicji polityków byłych "demoludów". Wielu polityków i KK głoszą wszem i wobec, że ta rzeczywistość wymyślona przez prezydenta USA i genseka KPZR - to ich zasługa. Jest to działanie godne politowania nad próżnością różnych przywódców różnych środowisk, którzy chcą poprawić swoją reputację podszywaniem się pod cudze działania.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA