REKLAMA

Wizytę w Polsce złożył szef MSZ Iranu. Rozmowy skupiły się na gospodarce

  • Autor: PAP/GP
  • 30 maja 2016 08:26
Wizytę w Polsce złożył szef MSZ Iranu. Rozmowy skupiły się na gospodarce Waszczykowski zwracał uwagę, że historie Polski i Iranu spotykały się również na przełomie lat 70. i 80. - kiedy to w obu krajach przeciwstawiano się obcej dominacji. (fot.:twitter.com/msz_rp)

Wierzymy, że w przyszłości obroty handlowe między Polską a Iranem mogą osiągnąć poziom miliarda dolarów - mówili na niedzielnej (29 maja) konferencji prasowej w siedzibie polskiego MSZ szefowie dyplomacji obu krajów, Witold Waszczykowski i Mohammad Dżawad Zarif.

Dwudniowa wizyta Dżawada Zarifa w Warszawie skoncentrowana jest na kwestiach dwustronnej współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej.

W swoim wystąpieniu Waszczykowski podkreślał, że Iran jest dla Polski ważnym partnerem politycznym i ekonomicznym, ważnym państwem, w ważnym regionie.

Szef polskiego MSZ - nawiązując do podpisanego w lipcu ubiegłego roku międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego, którego implementacja zakończyła blisko 10-letni okres, kiedy wobec Teheranu obowiązywały międzynarodowe sankcje - wyraził radość z faktu, iż po latach marginalizowania, a nawet ostracyzmowania Iranu, Iran wraca jako ważny partner, jako ważny gracz i państwo, które będzie wpływało na pozytywne rozwiązania sytuacji międzynarodowej.

Czytaj: Mocne słowa w ocenie polskiej polityki posła ruchu Kukiz'15

Przed rozpoczęciem konferencji prasowej ministrowie podpisali porozumienie o współpracy ws. konsultacji politycznych, które - według Waszczykowskiego - może otworzyć nowy etap nie tylko współpracy politycznej, ale również współpracy gospodarczej i kulturalnej oraz przyczyni się do zacieśnienia relacji polsko-irańskich.

Szef irańskiego MSZ przekonywał z kolei, że Iran i Polskę łączą szerokie możliwości współpracy oraz fakt, że oba kraje mają dużą rolę do odegrania w swoim otoczeniu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i stabilizację.

Szczególny nacisk obaj ministrowie kładli na współpracę gospodarczą.

- Panie ministrze, mam nadzieję, że marzenie pańskiego ambasadora, aby relacje polsko-irańskie w dziedzinie gospodarczej osiągnęły poziom miliarda dolarów w tej chwili, zacznie być realizowane - powiedział Waszczykowski, zwracając się do swojego irańskiego odpowiednika.

Również Dżawad Zarif wyraził przeświadczenie, że obroty gospodarcze między Polską a Iranem mogą w przyszłości sięgnąć 1 miliarda dolarów. Podkreślił, że w jego delegacji do Warszawy przyjechali przedstawiciele Irańskiej Izby Gospodarczej i przedsiębiorcy różnych branż, głównie sektora prywatnego, którzy mają nadzieję nawiązać współpracę ze swoimi polskimi partnerami. Możliwa jest współpraca w wielu dziedzinach gospodarki - ocenił.

Obaj ministrowie podkreślali również historyczne związki obu krajów, m.in. pamięć o Polakach, którzy trafili na tereny dzisiejszego Iranu w okresie drugiej wojny światowej.

- Mam nadzieję, że nasze narody wykorzystają tę wspaniałą przeszłość do współpracy w przyszłości - powiedział Dżawad Zarif.

Waszczykowski zwracał z kolei uwagę, że historie Polski i Iranu "spotykały się" również m.in. na przełomie lat 70. i 80. - kiedy to w obu naszych krajach przeciwstawialiśmy się obcej dominacji - oraz w 1989 r., kiedy Iran i Polska weszły na drogę społeczno-gospodarczych przemian.

W poniedziałek Dżawad Zarif, przedstawiciele polskiego rządu oraz polskich i irańskich przedsiębiorców mają wziąć udział w Polsko-Irańskim Forum Gospodarczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA