REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS chce pokazać prezydentowi miejsce w szeregu

  • Autor: PAP/AT
  • 30 listopada 2017 13:00
Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS chce pokazać prezydentowi miejsce w szeregu PSL będzie apelować do prezydenta o zawetowanie ustaw o SN i KRS (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

PiS nie chodzi o reformę sądownictwa. Partii rządzącej chodzi tylko i wyłącznie o więcej obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że PSL będzie apelować do prezydenta o zawetowanie ustaw o SN i KRS.

• Prace sejmowej komisji sprawiedliwości nad projektami ustaw o SN i KRS, to próba ogrania prezydenta Andrzeja Dudy przez PiS - ocenił Kosiniak-Kamysz.

• Jego zdaniem partii rządzącej chodzi o pokazanie prezydentowi jego miejsca w szeregu.

• Zapowiedział, że PSL będzie apelować do prezydenta o zawetowanie ustaw o SN i KRS.

reakcja przedstawicieli Kancelarii Prezydenta na proponowane przez PiS poprawki do projektu ustawy o SN, sugerują, że nie były one wcześniej konsultowane i uzgodnione z prezydentem

Sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem projektu prezydenta Dudy ws. Krajowej Rady Sądownictwa - wraz ze wszystkimi siedmioma poprawkami zgłoszonymi przez PiS. Komisja od wtorkowego wieczoru rozpatruje też zgłoszony przez prezydenta projekt ustawy o SN. W środę posłowie PiS przedłożyli 35 poprawek do projektu - komisja przyjęła ich kilkanaście; wszystkie dotychczas omówione. Komisja kontynuuje pracę w czwartek od godz. 9.30.

Czytaj też: Awantura w Sejmie podczas omawiania projektu o sądownictwie

Kosiniak-Kamysz ocenił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że reakcja przedstawicieli Kancelarii Prezydenta na proponowane przez PiS poprawki do projektu ustawy o SN, sugerują, że nie były one wcześniej konsultowane i uzgodnione z prezydentem.

Jego zdaniem, także termin obrad komisji - w trakcie wizyty prezydenta w Wietnamie - jest nieprzypadkowy. Jak ocenił, w takiej sytuacji prezydent "nie może zareagować" na wprowadzanie przez PiS zmian w jego projektach. "To jest próba ogrania prezydenta Dudy" - podkreślił prezes PSL.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą w Wietnamie.

Czytaj też: Prezydent ponownie zawetuje ustawy o sądownictwie?

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że PiS nie chodzi o reformę sądownictwa. "Nie chodzi (im) o reformę i zmianę na lepsze dla naszych obywateli, nie chodzi o szybszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości i jego wyższą jakość, nie chodzi o niższe koszty sądowe, o powszechny udział ławników w sądach rejonowych, okręgowych, czy sądach apelacyjnych" - wyliczał polityk ludowców.

Jego zdaniem, partii rządzącej "chodzi tylko i wyłącznie o więcej obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości". "Chodzi też o pokazanie prezydentowi miejsca w szeregu. Tak odbieramy posiedzenia komisji, gdzie po dwóch miesiącach negocjacji, prezydent jest stawiany pod ścianą" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Nie jest niczym złym zawetowanie ustaw, nawet jeżeli samemu (się) te ustawy zgłaszało. Jeżeli zostały one w radykalny sposób zmienione, to trzeba je w takim wypadku zawetować" - ocenił lider PSL. Zapowiedział, że PSL będzie się zwracać do prezydenta o zawetowanie ustaw o SN i KRS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA