REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polską politykę trzeba wyprowadzić z rynsztoka obłudy

 • Autor: PAP/MN
 • 08 stycznia 2017 10:08
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polską politykę trzeba wyprowadzić z rynsztoka obłudy Odnosząc się do konfliktu w Sejmie, Kosiniak-Kamysz powiedział, że ma "poczucie jałowości tego sporu". (fot. Facebook)

• Polskiej polityce potrzebny jest totalny reset i trzeba ją wyprowadzić z „rynsztoka obłudy i nienawiści”.
• Takie słowa wypowiedział w Lublinie prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Prezes Ludowców brał udział w koncercie noworocznym PSL w Lublinie, który był nawiązaniem do tradycji Ludowego Opłatka, przez wiele lat organizowanego przez PSL w okresie świątecznym.

"Trzeba wyprowadzić polską politykę z rynsztoka obłudy i nienawiści, bo w takim się znalazła, gdzie ciężko jest - nie tylko w Sejmie, ale i przy świątecznym stole - normalnie, z życzliwością rozmawiać" - mówił Kosiniak-Kamysz podczas Koncertu Noworocznego PSL.

Podkreślił, że PSL chce odbudować poparcie i "idzie swoją drogą, niezależną od totalnej władzy i totalnej opozycji". "W tej wojnie barbarzyńskich plemion politycznych, musimy mieć swój jasny i wyraźny cel: przywracanie normalności, krzewienie kultury dialogu i danie szansy Polsce na lepsze jutro" - powiedział.

"Może normalne wydaje się mało atrakcyjne, ale tęsknota za nim już doskwiera wielu Polakom" - dodał.

Podczas briefingu prasowego prezes PSL powiedział, że przyjechał z przesłaniem "przywracania Polsce braterstwa". "Ono jest niezwykle potrzebne, w tym chaosie, negacji jednych przez drugich, w tym zamieszaniu, gdzie jest totalna władza i totalna opozycja, a tak naprawdę powinien być totalny reset polskiej polityki, przywrócenie normalności, nie tylko kultury politycznej, ale kultury dialogu, rozmowy" - mówił.

Odnosząc się do konfliktu w Sejmie powiedział, że ma "poczucie jałowości tego sporu", z którego wielu Polaków nie rozumie, "o co tak naprawdę już dzisiaj chodzi".

Czytaj też: Petru o propozycji Karczewskiego: To miły sygnał

Wyraził nadzieję, że skoro politycy "zaczęli ze sobą rozmawiać" i "mniej oficjalnych rozmów było już dość dużo", to jest szansa na rozwiązanie tego konfliktu. "Naszym zadaniem jest, żeby doprowadzić do normalnych obrad Sejmu i też do legalności, potwierdzenia legalności przyjęcia budżetu. (…) Trzeba dopilnować, żeby budżet był starannie przyjęty" - mówił.

Koncert noworoczny PSL w Lublinie był nawiązaniem do tradycji Ludowego Opłatka, przez wiele lat organizowanego przez PSL w okresie świątecznym.

Tegoroczne spotkanie działaczy i sympatyków tej partii odbyło się w gmachu Centrum Spotkania Kultur, które rozpoczęło działalność w kwietniu ub. roku. "Chcielibyśmy się tym miejscem pochwalić. Wyrażamy wielki szacunek dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca, ale chcielibyśmy, aby wszyscy pamiętali, że pomysłodawcą nazwy tego miejsca był nasz kolega śp. Edward Wojtas" - powiedział prezes PSL w Lubelskiem, europoseł Krzysztof Hetman.

Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W latach 2005-2006 Wojtas pełnił funkcję marszałka województwa lubelskiego i to za jego kadencji zarząd województwa podjął decyzję o budowę Centrum Spotkania Kultur. Centrum ma blisko 30 tys. m kw. powierzchni, jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, sala kameralna i kinowa. To największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - łączny koszt budowy wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja unijna.

Czytaj też: PO nie zgadza się z PiS, Kukiz'15 i Nowoczesną ws. poprawek do budżetu

Podczas tegorocznego świątecznego spotkania działaczy PSL wręczona została po raz pierwszy Nagroda im. Edwarda Wojtasa, którą ustanowił zarząd wojewódzki PSL w Lublinie. Nagrodę otrzymał zespół redakcyjny "Słownika Biograficznego Żołnierzy Batalionów Chłopskich". Słownik ten liczy sześć tomów (siódmy jest w przygotowaniu) i zawiera biogramy blisko 28 tys. żołnierzy Batalionów Chłopskich - konspiracyjnej organizacji zbrojnej polskiego ruchu ludowego, liczącej ok. 170 tys. ludzi, walczącej podczas II wojny światowej w obronie polskiej wsi przed niemieckim terrorem i eksploatacją gospodarczą.

Nagroda im. Edwarda Wojtasa to statuetka w formie fragmentu mostu. "Edward Wojtas swoim zachowaniem, swoją pracą budował mosty między ludźmi i to jest misja ruchu ludowego, szczególnie w tych trudnych czasach" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Imieniem Edwarda Wojtasa w ubiegłym roku został też nazwany nowy most na Wiśle w miejscowości Kamień w Lubelskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Jegomość 2017-01-10 19:22:43
  W zaistniałej sytuacji kryzysowej przyjmuje Pan na siebie sukmanę Męża Opatrznościowego, a to wcale Panu nie przystoi, ani z racji znaczenia PSL w obecnym Sejmie ani z racji przyjęcia akcesu opozycji totalnej. Bez tej jedności wystawia się Pan na śmieszność. Tyle było popełnionych win a Pan mówi o resecie czyli wszystko od zera, a te łamania reguł i zasad demokracji to nic nic znaczą? Ta sukmana jaką Pan chce przywdziać jest stanowczo za ciężka !
 • Sk 2017-01-10 06:44:03
  Święta prawda, najwyższy czas , zanim ,,rozsypią się" rodziny i przyjaźnie- a więc najważniejsze więzi trzymające naród jako siłę. Ale kto to naprawi i zmieni skoro mamy nieprzyjacielskie media i agenturę obcych interesów- chyba także w polityce!?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA