REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: Zmiany w Kodeksie wyborczym trafią do Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 25 stycznia 2018 11:00
Władysław Kosiniak-Kamysz: Zmiany w Kodeksie wyborczym trafią do Trybunału Konstytucyjnego Nie ma żadnej konkretnej pomocy dla osób dotkniętych klęską ASF - podkreślił Kosiniak-Kamysz (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

W lutym 2018 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek w sprawie noweli w Kodeksie wyborczym - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Bazą do sformułowania wniosku o niekonstytucyjności zapisów nowelizacji Kodeksu wyborczego jest "ograniczenie kadencyjności i odebranie suwerenowi prawa do decydowania, przez ile lat ma być gospodarzem danej gminy określony wójt, burmistrz czy prezydent".
  • Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".
  • To jest podstawa najważniejsza do złożenia skargi konstytucyjnej, ale są też oczywiście inne rzeczy, które nas bulwersują, jak totalna wymiana Państwowej Komisji Wyborczej i powrót do roku 1947 r. - powiedział - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po tym, gdy w ubiegłym tygodniu poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego i ustaw na podstawie których działają samorządy różnych szczebli, politycy PSL zapowiedzieli, że najprawdopodobniej zdecydują się skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws zmian w prawie wyborczym.

Kosiniak-Kamysz, powiedział w czwartek w radiu Zet, że bazą do sformułowania wniosku o niekonstytucyjności zapisów nowelizacji Kodeksu wyborczego jest "ograniczenie kadencyjności i odebranie suwerenowi prawa do decydowania, przez ile lat ma być gospodarzem danej gminy określony wójt, burmistrz czy prezydent".

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2018-01-25 11:28:02
    W/g mnie pan prezes PSL ma rację w sprawie niedoskonałości "wzmiankowanego" prawa wyborczego. Bo to, że chce ono ograniczyć "dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów" (choć dotkliwe dla jego partii), to fraszka, bo można skorzystać doświadczenie zarówno byłej Jugosławii, jak i F R w zamienianiu się "stołkami" pomiędzy osobami z tej samej rodziny, czy partii, a nawet plemienia. Zasadnicza wada tego prawa polega na tym, że nie przewiduje ono stworzenia "ławki rezerwowej" dla zapasowych aktywistów, którzy mogliby automatycznie obejmować funkcję w przypadku, gdy dana partia wskutek utraty senatora, posła, radnego, wójta, burmistrza lub prezydenta miałaby ucierpieć na znaczeniu, jak to groziło ostatnio Klubowi PSL w Sejmie, wskutek czego musiała prosić o ratunek posła z innego ugrupowania. To powinno być załatwiane automatycznie dzięki "ławki rezerwowej", jak to jest w sporcie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA