REKLAMA

Włochy: Premier Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 20:02
Włochy: Premier Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta Beata Szydło i premier Włoch Matteo Renzi (fot.premier.gov.pl)

• Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli.
• Zrobił to kilka godzin po uchwaleniu budżetu przez parlament.
• Jego rezygnacja to rezultat porażki rządu w niedzielnym (4 grudnia) referendum konstytucyjnym.

Wraz ze złożeniem dymisji formalnie rozpoczyna się kryzys rządowy we Włoszech, gdzie w ciągu 70 lat były 63 rządy. Gabinet Renziego pracował ponad 1000 dni.

Przed spotkaniem z prezydentem w Kwirynale Renzi rozmawiał z kierownictwem centrolewicowej Partii Demokratycznej, której jest liderem. Zadeklarował, że partia ta pomoże głowie państwa w rozwiązaniu obecnego kryzysu.

Zanim Sergio Mattarella ogłosi swą decyzję w tej sprawie, przeprowadzi wkrótce konsultacje z ugrupowaniami politycznymi.

Zdaniem komentatorów prezydent nie jest zwolennikiem natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów, o co apeluje opozycja. Przypuszcza się, że Mattarella zdecyduje się na powołanie rządu tymczasowego. Renzi sugeruje, by był to "rząd odpowiedzialności narodowej", także z udziałem opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA