REKLAMA

Wojciech Hermeliński: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybory samorządowe i referendum były samego dnia

  • Autor: PAP/AT
  • 26 maja 2017 12:14
Wojciech Hermeliński: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybory samorządowe i referendum były samego dnia Potrzebne będą osobne komisje - powiedział przewodniczący PKW (Wojciech Hermeliński, fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe. Będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

"Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe, z tym że będzie to powodować pewne trudności, bowiem, jak już wspominaliśmy o tym w piśmie (do prezydenta), potrzebne będą osobne komisje, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia i to jednego dnia prawie 500 tysięcy osób do komisji wyborczych" - powiedział Hermeliński na konferencji prasowej.

Jak dodał, potrzebne będą też odrębne spisy wyborców i odrębne urny, z czym wiąże się konieczność zakupu przez gminy urn o wartości 30 milionów złotych.

Czytaj też: Prezydent: W konstytucji w wielu elementach źle dokonano podziału kompetencji między władzami

"Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja Prezesa Rady Ministrów (w sprawie wyborów samorządowych), jaka będzie decyzja pana prezydenta, co do terminu referendum, my oczywiście nasze obowiązki wykonamy, bo one są zawarte w Kodeksie Wyborczym i one są dla nas święte" - zadeklarował Hermeliński.

Przewodniczący PKW poinformował też, że chce skontaktować się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum Pawłem Muchą, żeby przedstawić jeszcze raz wszystkie wątpliwości, o których mówił na konferencji prasowej.

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w środę orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Demokrata 2017-05-26 13:49:24
    Ja tam nie będę firmował PISowskiego show. Trzeba zbojkotować ten rzekomy przejaw prezydenckiej niezależności w imię demokratycznych zasad deptanych przez partię którą reprezentuje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA